Učitelé 2019: Jak na tom skutečně jsou

pondělí 11. listopadu 2019 ·

Reálným důvodem ke stávce je spíš celková frustrace než další slib, splněný zpola nebo vůbec. A důvodů k ní je dost. Nárůst papírování a nesmyslných formulářů. Pocit, že ministerstvo a školská inspekce nestojí za učiteli, ale proti nim. Rodiče, kteří se domnívají, že stále větší množství práv a možností ovlivňovat chod školy s sebou zároveň nenese žádnou odpovědnost. Nepromyšlené a nedotažené inkluzivní vzdělávání, které odčerpává síly a komplikuje učení. A k tomu všemu pocit, že spoluobčané se na učitele dívají jako na věčné stěžovatele, kterým končí práce ve dvě, mají prázdniny a 45 tisíc plat. „Kdo dnes učí, dělá to proto, že ho to naplňuje. Jiný důvod neexistuje,“ říká s pokrčením ramen mladý učitel Martin Vázler. „Peníze a pohodlí to určitě nejsou.“ Reportáž přináší týdeník Respekt.Co se týče peněz – proklamovaný současný průměr 38 231 korun hrubého nemá na sokolovské základce nikdo z učitelů. I nejvyšší tarifní plat je nižší, a netarifní složky to nedoženou. Jak říká ředitel Vladimír Vlček, který se k rozpravě připojuje, rád by kolegy ohodnotil penězi navíc, ale nemá z čeho, netarifní peníze existují papírově v rozpočtech, ale nedoputují do školy a k učitelům.

I kdyby ale svět byl takový, jak říkají ministerské tabulky a propočty, Martina Vázlera to nedojímá. „Neustále operujeme srovnáváním s průměrnou mzdou. Ale mě zajímá průměrná mzda vysokoškoláka, protože to je skupina, se kterou se chci srovnávat. A tam budeme pořád u dna,“ říká mladý učitel, jehož čistý příjem dnes těsně přesahuje 22 tisíc korun. A ví, že jeho kolegyně a kolegové na konci učitelské kariéry se nepřehoupli přes 30 tisíc.

V jedné věci má gymnaziální učitel biologie Milan Junášek (48) jasno. Stejně jako odboráři, kteří minulý týden stávkovali kvůli platům, si i on myslí, že mzdy českých učitelů jsou „ostudně nízké“. „Na zajištění základních životních potřeb to stačí, ale o moc víc si dovolit nemůžu,“ říká nad svojí výplatní páskou ve svém kabinetu plném vycpaných zvířat na kralupském Dvořákově gymnáziu. Po 12 letech učení na ní otci dvou dcer na vysoké škole každý měsíc přistane 31 tisíc hrubého, po odečtení daní jde o 26 tisíc. Když to dají dohromady se ženou, která je také učitelka, mají necelých 40 tisíc.


Celý text naleznete v týdeníku Respekt

7 komentářů:

laimes řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 12:24  

1/ průměrný plat v česku=31 000 (2/3 lidí na něj nedosáhnou)
2/ve školství =38 000 (neznám nikoho z učitelů , kdo ho má,znám kolegy,co mají 34-37 000)
3/pokud bychom si započítali,došli bychom k závěru že se kantoři pohybují 26-36 000
4/kromě výše uvedených 2/3 "podprůměrných" jest 1/3 nadprůměrných 50-70 000 (jen osminka se ohybuje nad 100 000)
5/v této elitní 1/3 jsou podnikatelé,vyšší úředníci,lékaři,soudci
6/chcete se dostat do této 1/3 a narušit stabiitu v nejstabilnější zemi eu?
položte si pár otázek a pokuste se na ně odpovědět:
-jste "solí" tržní ekonomiky jako podnikatelé?
-jste pro stát důležitější nežli soudci a úředníci?
-jste pro své spoluobčany stejně důležití jako lékaři?

laimes řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 12:32  

Učitelé v roce 2019 jsou na tom skutečně velmi dobře
1/jejich mzda se pohybuje na hranici průměrné mzdy v zemi
2/mají tři měsíce volna v kalendářním roce,kdo to má?
3/mají nejkvalitnější nejlevnější stravování
4/uplatnitelnost mimo obor není velká,s postupujícím věke minimální
5/nejstabilnější profese=na jedné škole,na jedné židli lze prosedět 40 let
ZNÁTE NĚKDO LEPŠÍ PROFESI?

Unknown řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 12:46  

Iames: tak proč ti hloupí lidé ne a ne se hrnout do těchto skvělých podmínek? Jestli někde soudruh Iames neudělal chybu ?

laimes řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 13:10  

1/jsou ještě lepší podmínky,jako taťka s mamkou,u kterých zadarmo bydlím,používám net,papám a mám vůz s plnou nádrží (bohužel časově omezeno)
2/absolventů jest nadbytek-nevyhovují však požadavkům ředitelů(tzv "vybájený absolvent")
3/volných prac míst jest minimálně (synovec objížděl několik týdnů školy v našem pohraničním kraji-zoufalý se pak musel vrátit do prahy a nastoupit v bance za 50 litrů))

Petr řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 13:17  

Díky za původní příspěvek. Myslím, že se na tohle dost zapomíná...

tyrjir řekl(a)...
11. listopadu 2019 v 23:21  

tak proč ti hloupí lidé ne a ne se hrnout do těchto skvělých podmínek?

Proč? Protože učitelé se už v českých zideologizovaných, zfeminizovaných a podfinancovaných školách ani moc nevyskytují. Vyskytují se tam z více než 85 % učitelky, které mnohdy ani neví, že jsou učitelky a považují se za "pedagogy".

Kdo z učitelů je schopen nebo ochoten do takového nepořádku vstoupit nebo v něm případně delší dobu fungovat?

J.Týř

Tajný Učitel řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 13:20  

"...netarifní peníze existují papírově v rozpočtech, ale nedoputují do školy a k učitelům."

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.