Srdcaři nestačí. Učitelé fyziky jsou ohrožený druh

úterý 5. listopadu 2019 ·

Ohroženým druhem mezi pedagogy jsou fyzikáři. Na základních školách tento předmět často učí ti, kteří ho nevystudovali, na středních jsou zase kantoři fyziky přestárlí. Podle školní inspekce není daleko doba, kdy budou mít ředitelé velké potíže výuku předmětu vůbec zajistit. Reportáž přináší Česká televize.Průměrný věk učitelů fyziky na základních školách je 49 let, na středních školách dokonce 51 let. Vůbec nejvyšší průměrný věk fyzikářů je pak v kraji Vysočina, kde dosahuje 54 let. Starší ročníky učitelů odcházejí do důchodu a mladší učitelé se těžko shánějí.

Na základních školách současně učí skoro třicet procent pedagogů, kteří sice mají pedagogické vzdělání, fyziku ale nevystudovali. To se odráží na kvalitě výuky. „Míra aprobovanosti výuky má výrazný dopad na vzdělávací výsledky,“ říká náměstek České školní inspekce Ondřej Andrys.


Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde

2 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
5. listopadu 2019 v 7:49  

O tom se ví už spousty let. Mezi učiteli i mezi VŠ, jen až je situace kritická začíná si toho všímat ministertvo a média. Zachránit to jde dvěma způsoby - masivní podpora fyzikářů i finanční, aby byl důvod fyziku studovat a pak učit, nebo omezení výuky fyziky což vyřeší problém ale odsoudí ČR k odchodu z technicky vyspělé evropy a ani montovnou nebudeme. Hádejte která varianta vyhraje?

Eny Gma řekl(a)...
5. listopadu 2019 v 8:58  

Nejlepší způsob, jak vyřešit platy ve školsví není stávka (to je pouze legrační šimrání - "nebolí to"). Nvíc to vláda využije k masírování veřejnosti ve svůj prospěch (co ti učitelé zase...). Nejlepší způsob, je nechat schnilý systém krachnout. Čím dříve, tím lépe! Dlouhé umírání školství nepomůže. Proto je lepší, když bude výsledek "zlepšování" platové situace stále markantnější! Konec se "srdcařinou"! A klidně ať pozvou celou Ukrajinu za poloviční platy... Na to už snad voliče neutahnou ;-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.