Jiřina Šiklová: Nikdy jsem si nemyslela, že by kapitalistický řád byl ideálním řešením

neděle 17. listopadu 2019 ·

Kam dokráčela česká společnost během třiceti polistopadových let? Kdo je vítězem a kdo poraženým sametové revoluce? A zabývají se politické elity tím, co je opravdu důležité? V předvečer výročí 17. listopadu o tom Deník hovořil se socioložkou Jiřinou Šiklovou, která byla jednou z tváří převratných událostí.Jiřina Šiklová (repro ČT)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Proč je česká společnost rozdělená, respektive je rozdělená?

Po ekonomické stránce ano, to souvisí s podstatou kapitalismu. Druhá věc je postoj starých lidí, kteří tehdy normálně žili a pracovali. A když všechno z minulosti haníte, tak haníte jejich práci, mládí i ty fáze života, které považují za velice pozitivní. Říkají si, co nám vyčítáte a radíte, jak jsme to měli dělat jinak? Kdo ví, jak byste se v té době chovali vy sami? A to jsou důležité otázky.

Když se podíváte na uplynulých třicet let, jaká byla z vašeho pohledu? 

Jsem s nimi spokojena. To, v čem jsem se angažovala, tedy vytváření sociálního školství, se mi povedlo. Existuje katedra sociální práce, genderová studia, tyto obory se rozvíjejí, to jsem si přála a to se stalo. Nikdy jsem si ale nemyslela, že by kapitalistický řád byl ideálním řešením.

To by mělo vypadat jak? 

To nikdo neví. Evropu bezesporu nejvíce brzdí, že tu není vize, jak se má vyvíjet dál. Kdysi jsme nadávali na socialismus, ale říkali jsme si, až to padne, pak… Ale dnes nic takového neslyšíte, ani v tom Rusku, které je velice diferencovanou zemí s obrovskými nerovnostmi. A Čína vytváří zase jen kapitalismus, tedy společnost budovanou na principu soukromého vlastnictví. Takže všechno je jen návrat, žádný pokrok. U nás ty rozdíly nejsou tak viditelné jako třeba v Polsku, na Ukrajině a podobně. Tam všechno, co je na kapitalismu negativní, doslova trčí. V ČR to tak není. Zatím. Asi ani nebude, protože jsme vždy byli zemí s vysokou sociální úrovní.


Celý rozhovor naleznete zde

4 komentářů:

laimes řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 12:22  

trošku jsme si povyskočili ale pak rychle vzali zpátečku,přešli ze socialismu s kaptváří na kapitalismus se soc tváří,takže žádný extrém ani rusko ani řecko,dokud budou nfungovat německé + rak firmy na našem území (cca 3000),budou fungovat i čeští subdodavatelé a budem se mít tak superskvěle jak se máme,alespoň dvě hlavní soc skupiny: důchodci a husákovy děti,v problémech je skupina mezi nimi,je však početně slabá ,možno na ně kašlat....

Ivo Mádr řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 13:00  

laimes

"reálný socialismus" (supersociální stát) ukázal své limity zejména v Řecku, evidentně své limity má i Švédsko,...

laimes řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 16:11  

sociální stát má jeden limit-utratíš jen tolik .kolik vyděláš
řecko nemělo a nemé se sic státem nic spolrčného a,to švédsko bylo principiálně srovnatelné s námi,skončilo také jako my-ukončením (exportem) zbrojovek...
pěrestrojka byla o tom,říct lidem: budete se mít 10 let hůř abyste se zase něli 20 let líp,kromě štěpána to nikdo nechtěl lidem říct....
dnes je to ideální,1/3 se má skvěle a 2/3 se bojí aby se neměli ještě hůř a vlády udržují socialní stabilitu půjčkami

Ivo Mádr řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 16:28  

laimes

a záporným úrokem

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.