Učitelská platforma: Plánované zvýšení mezd nezaručuje růst ani o slibovaných deset procent

pátek 27. září 2019 ·

Učitelé sdružení v Učitelské platformě upozorňují, že plánované navýšení mezd v důsledku připravované reformy financování nezaručuje, že se učitelské mzdy zvýší o slíbených 10 %. Proto současná debata, zda má být navýšení mzdy do tabulek, je zbytečná. Učitelská platforma proto požaduje, aby slíbených deset procent bylo uvedeno přímo v ministerském rozpočtu.Od roku 2020 bude spuštěna reforma financování škol, chybí ovšem přesný výpočet, jaké změny reforma ve školách způsobí. Ministerstvo školství nabízí variantu, že se každému učiteli přidá pevná částka 2250 Kč s tím, že zbytek do 10 % bude rozdělovat ředitel. “Pokud trvá nejistota dopadu reformy financování, je lepší přidat všech deset procent přímo do tabulkových mezd. Může se jinak stát, že rozdíl mezi 2250 korunami a deseti procenty k učitelům nedoputuje, ředitelé budou nuceni použít je na hrazení nadúvazkových hodin nebo suplování,” říká předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Učitelská platforma nyní požaduje, aby slibovaných deset procent dostal každý učitel a zároveň se s navýšením mezd počítalo i v rozpočtu. Přičemž dlouhodobě požaduje, aby navýšení mezd nebylo plošné a aby to byli ředitelé, kteří rozhodnou, o jakou částku se každému učiteli zvýší plat. “Jsme profesí s velmi nízkými rozdíly ve mzdách. Podle výplatní pásky nelze poznat, jak dlouho a jak kvalitně učíte. Takzvané nadtarify bychom ale měli řešit ve chvíli, kdy bude tabulková mzda motivující i pro nové a začínající učitele,” doplňuje Petra Mazancová.


Zdroj: Tisková zpráva Učitelské platformy

3 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
27. září 2019 v 14:15  

Nemělo by se vždy uvádět "spolek"?

Radek Sárközi řekl(a)...
28. září 2019 v 21:41  

Spolek Učitelská platforma neví, že se zvyšování tarifů týká výhradně platů, nikoliv mezd? Mzdy jsou na soukromých školách...

BP řekl(a)...
28. září 2019 v 22:12  

Mzdy na soukromých školách se urputně drží podprůměrného příjmu, činí méně než u pokladních v supermarketu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.