Ondřej Neumajer: Digitální inovátoři by měli tlačit na změny ve vzdělávání intenzivněji

čtvrtek 26. září 2019 ·

„V diskuzi v rámci festivalu Future Port Prague několikrát zazněl stesk nad současným stavem školství, které důležité dovednosti a kompetence rozvíjí u dětí nedostatečně. Žádná z aktivit, které nejlepší inovátoři Česka vyvíjejí, ale necílila na systémovou změnu vzdělávání. Možná je to komplexita českého vzdělávacího systému, která i ty nejúspěšnější inovátory od změn v této oblasti odrazuje. Možná je to i projev určité frustrace, že se to dlouhodobě nedaří,“ píše Ondřej Neumajer na blogu projektu Chytré Česko.



Ondřej Neumajer (neumajer.cz)
Neumajer mimo jiné píše: 

Jak totiž ukazují poslední data, Česko má stále větší problém. Někdy jej nazýváme problémem diferenciace kvality škol, jindy nerovností šancí a jindy zase regionálními disparitami. Jedná se o velkou a stále se zvětšující závislost výsledků vzdělávání na socioekonomickém a kulturním statusu rodiny dětí...

Česko patří k zemím s nejvyšším vlivem ekonomického, sociálního a kulturního statusu rodiny na vzdělávací výsledky dětí. Někdy se tomuto fenoménu také říká reprodukce nerovností. Přitom právě snižování nerovností, za které děti nemohou, je dnes jedním z nejdůležitějších úkolů vzdělávacího systému. Paradoxní na celém problému je, že ČR patří ve srovnání s ostatními k zemím s relativně malými nerovnostmi v rodinném statusu žáků. Náš vzdělávací systém je ale nedokáže redukovat a naopak je posiluje...

Je skvělé, že se mnozí z nejúspěšnějších inovátorů stále aktivněji pouští do podpory zájmového vzdělávání, pouze takové aktivity ale Česko nespasí. Dokonce je možné, že ještě více zvýší selektivitu vzdělávání a rozdíly mezi lidmi. Chudí rodiče prostě své děti do kroužků a příměstských táborů nezapíší, protože na to nemají dostatek peněz. Anebo proto, že nejsou zvyklí o takových věcech vůbec přemýšlet.

Pokud tedy chceme měnit Česko k lepšímu, musíme trvat na systémové změně vzdělávání.


Celý text naleznete zde

4 komentářů:

rváčkazvesela řekl(a)...
26. září 2019 v 13:24  

Možná je to komplexita českého vzdělávacího systému, která i ty nejúspěšnější inovátory od změn v této oblasti odrazuje. Možná je to i projev určité frustrace, že se to dlouhodobě nedaří,“
Jo, vzdělání a výchova komplexní jsou, s tím vy ajťáci nic nezmůžete. A frustraci si přiznejte, že máte z toho, že z toho máte málo peněz.....
Nic není hned...to by byly všechny učitelky frustráti jak řemen.

E.Kocourek řekl(a)...
26. září 2019 v 14:58  

s tím vy ajťáci nic nezmůžete

To jako Neumajer? Ajťák?? To bude ňáká mejlka! Neumajer není ajťák, ale profesionální inovátor školství. ////

rváčkazvesela řekl(a)...
26. září 2019 v 15:15  

...v pohodě - mejlka je, kam se podíváš. Omluva za tykání, ale je to inovativní, ne?

Jiri Janecek řekl(a)...
27. září 2019 v 15:05  

"Česko patří k zemím s nejvyšším vlivem ekonomického, sociálního a kulturního statusu rodiny na vzdělávací výsledky dětí."

Narozdil treba od Mali, Velke Britanie nebo treba Paraguaye…

Ono je teda hlavne otazka, co je to vlastne ten "ekonomicky, socialni a kulturni status", kdyz se to smicha dohromady…

U socialniho a kulturniho statusu (kazdeho zvlast) je vliv na vzdelavaci vysledky jasny a kde neni, je chyba… U ekonomickeho si myslim, ze jsme na tom stale jeste furt lepe nez vetsina kapitalistickych, postsocialistickych I rozvojovych zemich…

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.