Necháme Máchu a vypustíme Puškina. Školy se připravují na škrty v osnovách

čtvrtek 26. září 2019 ·

Ministr školství Robert Plaga (ANO) plánuje zúžit obsah učiva pro základní i střední školy. Některé si už ale poradily samy. Všechna data, jména a informace se stejně nestihnou probrat, a tak je ředitelé v jednotlivých předmětech promazali. „Když jsme redukovali obsah v češtině, tak jsme hledali, kdo je pro nás ze spisovatelů nosný pro dané období. Řekli jsme si, kdo to je a co budeme ukazovat na jeho díle nebo době, ve které žil,“ vysvětluje v reportáži na Seznam Zprávy přístup Gymnázia Na Zatlance jeho ředitelka Jitka Kmentová.Jitka Kmentová (repro ČT)
„Když probíráte Máchu jako představitele romantismu, tak už nemusíte říkat, že byl ve Francii ten a ten a v Rusku Puškin. Můžete to zmínit, ale už nemusíte vykládat: Puškin se narodil, umřel, mezitím napsal a ještě mezitím byl ve vyhnanství. Záleží na učiteli, co chce žákům předat,“ dodává Kmentová...

„Rámcové vzdělávací programy obsahují dvojí typ požadavků. Jednak aby školy rozvíjely kompetence – například sociální, ke spolupráci, podnikavosti nebo kritickému myšlení. A potom je tam ten obsah. A ve chvíli, kdy máte splnit oba tyto požadavky, tak je to nereálné v čase, které na to školy mají,“ doplňuje Kmentová...

Ředitelé a ředitelky základních a středních škol, se kterými Seznam mluvil, se shodují, že by od ministerstva školství uvítali návod. Ten by měl říct, co musí každý žák umět a co už je nadstavba. Protože všechno učivo, které je v rámcových vzdělávacích programech uvedeno, se stejně nestihne projít, natož aby ho žáci chápali.


Celý text a video ke stažení naleznete zde

4 komentářů:

laimes řekl(a)...
26. září 2019 v 9:25  

ředitelka gymnázia?!

poste.restante řekl(a)...
26. září 2019 v 9:37  

Školy se připravují na škrty v osnovách
"Osnovy" už ve školství cca 15 - 20 let nemáme.
Řekl bych, že je to dost dlouhá doba na to, aby si toho lidé píšící o školství stačili všimnout. :-(

Ředitelé a ředitelky základních a středních škol, se kterými Seznam mluvil, se shodují, že by od ministerstva školství uvítali návod. Ten by měl říct, co musí každý žák umět a co už je nadstavba.

Stát (MŠMT) má stanovit, které učivo je nezbytný základ. Nejlépe taxativně vymezit témata či konkrétní učivo: - vyjmenovaná slova, malá násobilka, -ný, -natý, Pascalův zákon.

Objem tohoto učiva má být napočítán a stanoven na probrání a procvičení učiva v rozsahu max. 70 - 75 % časové (hodinové) dotace daného předmětu v daném ročníku.
Jak naloží se zbytkem času má být věcí školy a učitele.

Jinými slovy, je potřeba vrátit do škol ty zrušené osnovy. Ne v tom smyslu, že se má učit v listopadu VŘSR, ale ve smyslu stanoveného učiva základních škol.

Jestli to pak nazveme "Revidované RVP", či nějak jinak vznešeněji, to už je celkem jedno.

Tajný Učitel řekl(a)...
26. září 2019 v 9:48  

Jen aby se na škrty v osnovách připravily i střední a vysoké školy. To zas bude jekot.

poste.restante řekl(a)...
26. září 2019 v 10:25  

To zas bude jekot.
Ani ne. Začátkem století to fungovalo a docela dobře.
Prváci na střední možná byli méně "kompetentní", zato ale učivo základní školy vesměs UMĚLI.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.