Výuková aktivita: Milgramův experiment (Poslušnost vůči autoritě)

pátek 24. května 2019 ·

Prostřednictvím aktivity si připomínáme Milgramův experiment, diskutujeme o míře poslušnosti v eticky sporných situacích, představujeme si doporučení sociálních psychologů, jak se v takových situacích zachovat. Aktivitu lze realizovat v hodinách sociální psychologie – sociální vliv (konformita a poslušnost), politologie (téma totalitní a autoritářské režimy, demokracie), sociologie.

Anotace:

Poslušnost je nejzákladnějším stavebním prvkem života společnosti. Život ve skupině se neobejde bez určitého systému spjatého s autoritou a podřídit se příkazům nebo jich naopak neuposlechnout nemusí pouze člověk žijící v naprosté odloučenosti od ostatních. Poslušnost jako klíčový faktorem chování je významná zejména v dnešní době. Bylo spolehlivě prokázáno, že v letech 1933 – 1945 byly na něčí rozkaz systematicky zavražděny miliony nevinných lidí.

Poslušnost je psychologický mechanismus, který spojuje činnost jednotlivce s politickým cílem. Jedinec by ovšem měl mít pevný základ pro svá rozhodnutí, i když se mu mohou zdát triviální, a měl by být schopen za svá rozhodnutí přejímat odpovědnost. (Přejato z knihy Milgram – Poslušnost vůči autoritě)


Pracovní list, metodiku a další materiály naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.