Podpora bezpečnosti a prevence šikany ve školách

čtvrtek 23. května 2019 ·

Výchova dětí k bezpečnosti a ochraně zdraví při přípravě na budoucí povolání, Bezpečnost a ochrana zdraví ve školách a školských zařízeních, Prevence zdravotních rizik a rizikového chování ve školství – taková byla hlavní témata konference, která se 22. května konala ve Sněmovně.

Branná výchova, která byla součástí školních osnov až do počátku 90. let, byla zrušena a bohužel se ukazuje, že dnešní mladé generaci zcela chybějí základní dovednosti a znalosti v této oblasti. V současné době jsou bezpečnostní témata sice obsažena v RVP, ale každá škola k jejich zapracování do ŠVP přistupuje rozdílně a mnohdy nedostatečně. Souvisí to jak s malou připraveností stávajících či budoucích učitelů, tak také s rezervami v dalším vzděláváním pedagogických pracovníků v této oblasti, a to v celé škále tzv. rizikových témat: krizové situace, dopravní výchova, šikana a kyberšikana, rizikové chování či domácí násilí. Jde především o taková témata, která hrají důležitou roli v životě žáků, učitelů a v klimatu školy jako takové.

„Ukazuje se, že školy a učitelé většinou řeší krizovou situaci, např. šikanu, až když nastane,“ uvedla mimo jiné ředitelka NIDV Helena Plitzová. „Přitom zásadní je prevence a příprava. Systematická podpora, vzdělávání a praktický trénink pedagogických pracovníků škol v bezpečnostních tématech je výzvou i pro NIDV: Od roku 2016 jsme proškolili v rámci rezortních a účelových projektů zaměřených na oblast primární prevence a šikany a studií k výkonu specializovaných činností – prevence sociálně patologických jevů téměř 2.500 pedagogických pracovníků v celé České republice. Další vzdělávání poskytujeme školám v rámci šablon.“


Zdroj: Tisková zpráva NIDV

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.