MŠMT: Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí 2019 byl 36.224 Kč

pátek 31. května 2019 ·

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl na 36.224 korun měsíčně. Oproti stejnému období loňského roku si pedagogové polepšili zhruba o 3390 Kč, což je přibližně o deset procent. Nepedagogům ve školách vzrostl letos v prvním čtvrtletí plat na 19.359 korun. Meziročně se zvýšil o 1125 Kč, tedy asi o šest procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo ministerstvo školství. Průměrná mzda v ČR činila loni 31.885 Kč hrubého měsíčně, údaje za letošní první čtvrtletí budou k dispozici příští týden.

Celý text naleznete zde

12 komentářů:

poste.restante řekl(a)...
31. května 2019 17:49  

Tak to jsou 4/5 učitelů pořád "podprůměrné".

Ivo řekl(a)...
31. května 2019 18:36  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ivo řekl(a)...
31. května 2019 18:43  

Přestaňte už prosím šířil demagogii mezi veřejností. NASTUPUJÍCÍ UČITEL BERE 28 TIS. BRUTTO!!
Důchodci učí, protože berou k maximálnímu tarifu 38 tis (v posledním sedmém platovém stupni) ještě důchod. PROTO UČÍ TOLIK DŮCHODCŮ A MLADÍ ABSOLVENTI ZA "SUCHÉ Z NOSU" NECHTĚJÍ NASTUPOVAT DO ŠKOLSTVÍ S VIDINOU ŠIKANY ZE STRANY ŽÁKŮ A TOTÁLNÍ ABSENCE PODPORY V ADAPTAČNÍM OBDOBÍ!!

BP řekl(a)...
31. května 2019 22:45  

Ivo, strop ve 12. platové třídě je pouze 37330.

BP řekl(a)...
31. května 2019 22:58  

Ivo, důchodci učí proto, že se na spoustě škol nabízí pouze částečné úvazky. k důchodu je to pěkné přilepšení. Ale choďte do práce jen pro pár korun a celý týden je rozfrcaný, protože vám udělají rozvrh na každý den, i když učíte třeba jen 14 h. Takže nějaké další úvazky jinde jsou nemožné, zvlášť když za prací ještě denně dojíždíte i 50 km tam a 50 km nazpět.

Petr řekl(a)...
1. června 2019 10:26  

"Ale choďte do práce jen pro pár korun a celý týden je rozfrcaný, protože vám udělají rozvrh na každý den, i když učíte třeba jen 14 h."

Pokud je to tak, jak píšete, pak asi ještě není tak zle a ty důchodce zas tak nepotřebují. Když jsem zástupcoval a potřeboval jsem opravdu nutně toho kantora, udělal jsem mu rozvrh podle jeho představ. Byl tam případ, který učil na dvou školách a měl plné úvazky (SŠ 21 hodin). Napsal si požadavky na rozvrh a já mu je splnil. Podobně to bylo i se studujícími kantory, kteří jezdili na konzultace v pátek. Jen museli všichni ty požadavky dát nejpozději do konce školního roku na příští rok.
Ještě pro pana Iva: jsem také důchodce (šel jsem dokonce o dva roky dřív a to z vlastní vůle i když mě přesvědčovali abych ještě zůstal) a ani by mě nenapadlo někam jít účit, abych nezabíral místa mladým kantorům.

PetrK

BP řekl(a)...
1. června 2019 15:20  

Pane Petře, dva roky jsem učila jen těch pár hodin. Nikdo mi nevyšel v rozvrhu vstříc, dojížděla jsem 33 km tam a 33 km nazpět denně autobusem za nemalý peníz (od 6:00 - 16:00 až 18:00) a pak jsem ještě po večerech učila soukromě v jazykovce (od 17:00 - 21:00), abych si vydělala aspoň na to jízdné, protože z výplaty mi zůstávalo cca 13000,- Kč čistého před 5 lety po 30 letech praxe (měsíčně jsem projezdila cca 2500,- Kč).

V 60 letech jsem na pracáku, do důchodu mi zbývají 4 roky a zase mi hrozí v tom lepším případě jen ten částečný úvazek s dojížděním na "venkov". Možná nebude ani to. Ředitelka si na to vezme nějakou místní důchodkyni. Neučila bych ani všechno aprobovaně a byla by to směska všeho možného, co zbylo (OV, pracovky, výchova ke zdraví ap.). Ještě se nerozhodla, protože to původně byl celý úvazek, ale kraj paní ředitelce zkrouhl peníze. Také přemýšlím, mám- li takový úvazek ještě vzít. Ze všech výdělků se dnes počítá důchod a já mám ve svém CV dost let, kdy ty výdělky stály za prd (pracovala jsem i sama na sebe jako OSVČ) a ve školství ty peníze pořád o ničem nejsou.

jir řekl(a)...
1. června 2019 23:14  

Uváděná průměrná mzda je včetně pohyblivých složek, takže jakékoliv argumentace s mzdovými tabulkami jsou hodně nepřesné.

poste.restante řekl(a)...
1. června 2019 23:32  

To je fakt. Ve školství se o pohyblivých složkách nebavíme radši vůbec.

BP řekl(a)...
2. června 2019 1:20  

Od roku 2012 jsem žádné pohyblivé složky platu nezaznamenala. Pouze holé tarify a minimální příplatky za třídnictví. Odměny tak dvakrát ročně 1000 - 3000 Kč. Nic víc, nic míň.

laimes řekl(a)...
2. června 2019 1:59  

sdílel jsem stejný osud ve stejném kraji jako kolegyně BP,když jsem dospěl do 59 (do důchodu 5 let a 6 měsíců) jistil jsem,že jsou pouze dvě možnosti přežití:
1/ dokoupit si důchodové roky (min 170litrů za rok)a jít do minimílního předčasného
2/invalidní důchod

laimes řekl(a)...
2. června 2019 2:15  

učitel-důchodce jest vyhledávané zboží, a to i po 80 letech věku !!!
ovšem záleží na okolnostech,je skvělé, je li škola ve vedlejší ulici,něco jiného jest rozfrcaný rozvrh a dojížděníČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.