Kulatý stůl SKAV a EDUin: Nakolik škola pomáhá porozumět historii?

středa 22. května 2019 ·

EDUin zve na čtvrteční Kulatý stůl SKAV a EDUin, který se bude věnovat otázce, nakolik škola pomáhá porozumět historii. Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky: Proč je podle mediálních anket tak špatná úroveň současných školáků? Co všechno může/má dějepis naučit? Jak pracovat s kontroverzními historickými tématy a která to jsou? Jak vypadá výuka dějepisu a podle čeho se řídí?

Potvrzení účastníci panelové diskuze:

Magdalena Benešová / vedoucí vzdělávání Post Bellum
Kamil Činátl / didaktik ÚSTR a didaktik českých dějin FF UK
Milan Ducháček / učitel dějepisu, didaktik, historik, vedoucí poradní skupiny pro revizi RVP
Helena Marinková / Národní ústav pro vzdělávání
Pavel Ostap / učitel dějepisu a ředitel ZŠ Chelčického

Debata se koná 23. 5. od 14 do 16 hodin v Pražském kreativním centru, Staroměstské nám


Další informace naleznete zde

4 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
22. května 2019 8:53  

Mediální ankety nejsou měřítkem vůbec ničeho. Snad jen tuposti médií.

Ivo Mádr řekl(a)...
22. května 2019 9:09  

Pane Sotoláři, tyto ankety mají jistý cíl. Autoři reagují na zprávu BIS. Snahou je "posílit" patřičný výklad dějin druhé poloviny 20.století. Dokonce se objevují názory, že dějepis se nemá učit chronologicky, ale pouze po izolovaných celcích napříč staletími. Po revizi RVP očekávám posílení výstupů na patřičná témata. A nebudu nijak spekulovat o ideologickém ohýbání výkladu historických událostí.

laimes řekl(a)...
22. května 2019 15:38  

ankety mají jistý cíl- jaký?
Autoři reagují na zprávu BIS-mohou raegovat akorát na dvě věty "pod čarou"
Snahou je "posílit" patřičný výklad-co znamená posílit a patřičný ?
že dějepis se nemá učit chronologicky-je to možné ale je to usa tradice a ty celky nejsou izolované ale dost široké
patřičná témata.- která to jsou a proč
státní školy mají mít jednotnou státní ideologii

Ivo Mádr řekl(a)...
22. května 2019 22:26  

"státní školy mají mít jednotnou státní ideologii" - i soukromé. Jsme členem NATO a EU.

laimes - vy jste se ještě nenaučil číst mezi řádky? Ty "dva" řádky jsou důležitější informace než popsaných 10 stran A3. V současnosti je dle vlády i většiny opozice hlavním vojenským nepřítelem Rusko.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.