Žijí „za sklem“. Stát nepomůže. Ve školkách je na 1100 autistů. Terapii, která jim může pomoci, pojišťovny nehradí

pondělí 8. dubna 2019 ·

Čtyřletý Prokop trpí autismem a s tím spojenou sebeagresí. Díky terapii se ale z donedávna nemluvného dítěte stává běžný chlapec ze školky. „Letí jako raketa, má svoji znakovou řeč, dorozumíme se,“ říká v reportáži Lidových novin jeho maminka Alexandra Hroncová. Věří, že nemoc, jejíž nositelé žijí ve svém světě – jakoby za sklem, za pomoci speciální léčby zvládnou a syn se naučí mluvit. Prokopovi pomáhá aplikovaná behaviorální analýza, takzvaná ABA terapie.U autismu jde o jedinou známou léčebnou metodu, jejíž výsledky jsou podložené vědeckými důkazy. Má ale jeden háček – je finančně náročná a zdravotní pojišťovny ji neproplácejí. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že jde o zdravotní péči, a tudíž ji nelze hradit jako sociální službu. A ministerstvo zdravotnictví zase upozorňuje, že ji neposkytují zdravotníci, a proto ji nelze proplácet ani ze zdravotního pojištění.

„Je to Hlava 22 v krystalické podobě, sociálně-zdravotní žumpa,“ říká Prokopova maminka s odkazem na stejnojmenný bestseller Josepha Hellera, který popisuje absurdní válečné regule.

Hodina terapie stojí 750 korun, měsíčně to je asi 20 tisíc.

I když počty dětí s autismem v posledních letech strmě rostou, jejich rodiče stále musejí bojovat o to, aby český stát konečně uznal jejich práva na specializovanou péči. Času nemají nazbyt. ABA terapie totiž dokáže nejvíce pomoci u dětí do šesti let, kdy mají největší potenciál k učení.


Celý text naleznete v Lidových novinách

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.