Marek Adler: Jak dát smysl konkurzu na ředitele školy. Konkurz jako věc veřejná a reality show.

sobota 6. dubna 2019 ·

Jedná se o netradiční přístup, Marek Adler se sám uchází o post ředitele školy, zároveň svou přípravu ke konkursu vypsanému kvůli odchodu ředitelky Blanky Janečkové do penze detailně popisuje a nabízí z různých zdrojů získané informace. „Od první chvíle jsem měl dva cíle. Oslovit a pro konkurs získat co největší počet uchazečů. A také poskytnout všem zájemcům co největší množství informací reálně popisujících danou školu,“ říká. České škole nabídl shrnující text, který publikujeme.


Marek Adler (archiv autora)
Ještě dříve, než Městská část Praha 11, oficiálně vyhlásila konkurs na pozici ředitele v jedné ze svých škol, Základní škole Ke Kateřinkám, objevil se v digitálním světě článek průběžně komentující hledání nového lídra. Autorem je učitel Marek Adler, který už druhým rokem monitoruje dění ve školství Prahy 11 na webu skolstviprahy11.cz. Ve svém blogu s nadsázkou popisuje ředitelský konkurs očima jednoho z účastníků.

Jedná se o netradiční přístup, Marek Adler se sám uchází o post ředitele školy, zároveň svou přípravu ke konkursu vypsanému kvůli odchodu paní ředitelky Blanky Janečkové do penze detailně popisuje a nabízí z různých zdrojů získané informace. „Od první chvíle jsem měl dva cíle. Oslovit a pro konkurs získat co největší počet uchazečů. A také poskytnout všem zájemcům co největší množství informací reálně popisujících danou školu,“ říká a ke své motivaci ještě dodává: „Loni jsem neúspěšně bojoval za vypsání konkursů alespoň v těch školách zřizovaných městskou částí, se kterými panuje dle dostupných dat u dětí a rodičů velká nespokojenost a ve kterých konkurs neproběhl více než patnáct let. Nyní se díky odchodu paní ředitelky naskytla příležitost pro jednu z těchto škol vybrat toho nejvhodnějšího lídra a zároveň veřejně diskutovat o tom, jakým směrem by se škola měla ubírat.“

Hned v prvních dnech se však ukázalo, že získávání informací bude obtížné: „Například ŠVP je z principu veřejný dokument, ale zákon nepřikazuje zveřejnění na webu. Takže jsem musel do školy třikrát osobně, než jsem získal jeho kompletní kopii. Napoprvé nikdo neměl čas se mi věnovat, při druhém pokusu jsem získal jen úvodní část, při třetím, po týdnu, jsem pak konečně obdržel vše. Stálo mne to osm set korun a mám kopii dokumentu, o kterém stále nevím, zda je oficiálním, protože chybí jakékoli informace o jeho schválení, provedených aktualizacích a další data, která bych očekával.“

Naopak výroční zprávu za poslední školní rok, preventivní program školy a další dokumenty na webových stránkách školy našel. Když si však informace chtěl ověřit u předsedy školské rady Petra Havla, opět narazil. „Týden jsem se snažil získat kontakt. Ve škole mi ho nechtěli předat. Bez úspěchu jsem oslovil snad všechny zaměstnance, neuspěl jsem ani na odboru školství. Rodiče se buď divili, že existuje nějaká školská rada, nebo o ní věděli, ale kontakt stejně neměli. Pomohla až jedna dobrá duše, která se ukázala být společnou známou,“ popisuje Adler, příliš radosti si však stejně neužil: „Mluvili jsme spolu telefonicky a ze slov předsedy bylo zřejmé, že školská rada řeší v podstatě jen ekonomické záležitosti. Vůbec nemá ambice se vyjadřovat k věcem pedagogickým.“

Také snaha oslovit pro konzultaci zástupkyni odcházející ředitelky, Vladislavu Smetanovou, která je zároveň zástupkyní pedagogů v konkursní komisi. „Oznámila mi, že je zaneprázdněná a veškeré informace jsou na webu školy,“ konstatuje s tím, že příliš neuspěl ani u učitelů: „Všechny jsem oslovil, že bych byl rád, pokud bychom se mohli osobně sejít a konzultovat přípravu koncepce. Neodpověděl nikdo. Tedy vlastně odpověděl. Z anonymního e-mailu jsem obdržel několik dokumentů, které jsem hned zveřejnil.“

Zmíněnou koncepci, kterou předloží konkursní komisi, tvoří veřejně. Ve sdíleném dokumentu ji každý může komentovat. „Tohle funguje. Koncepce je od prvních nápadů a tvorby základní kostry veřejná a lidé na ni skutečně reagují. Píší mi různí kolegové učitelé, oslovují mne také rodiče té školy. Každý může přispět svým pohledem. Cenné připomínky mi například poskytla manažerka se zkušenostmi z náboru zaměstnanců,“ oceňuje nabídnutou pomoc, širší diskusi se však rozšířit stejně nepodařilo: „Ukazuje se, jak uzavřeným prostředím školy jsou. Bohužel stále převládá strach z toho projevit svůj názor, být aktivní. Mrzí mne to, protože pak těžko můžeme budovat u žáků nějaké občanské kompetence. Větší aktivitu nepřinesla ani možnost podílet se na směřování školy minimálně pro dalších šest let.“

Pomocnou ruku nakonec po návratu z dovolené podala odcházející paní ředitelka. „Přijala mou žádost o schůzku a hodinu jsme rozebírali předem zaslané otázky. Mohl jsem si tak ověřit, jaká témata jsou aktuální, jaké jsou plány na nejbližší měsíce. Zda by paní ředitelka byla ochotná po odchodu z této funkce dále v nějaké roli spolupracovat,“ popisuje setkání, které označuje za milé a otevřené. Důležité je také konstatování: „Paní Janečková jednoznačně odmítla, že je konkurs připraven pro dosavadního zástupce, který se do něj také bude hlásit. To by měl být impuls pro ty, kteří dosud s přihláškou váhali.“

Do termínu odevzdání přihlášek zbývají necelé dva týdny, co má Marek Adler ještě v plánu? „Po dlouhém hledání a domlouvání mám domluveny dvě konzultace s učiteli, kteří ve škole v nedávné době učili nebo stále učí. Zároveň věřím, že se podaří informace o konkursu ještě více rozšířit, aby se přihlásili další zájemci. Pokusil jsem se sdílet, kde to jen šlo, ale určitě jsou i další možnosti.“

Zároveň stále častěji čelí dotazům, zda se sám chce o ředitelský post skutečně ucházet „Pokud proběhne férové výběrové řízení s více zájemci a jejich koncepcemi, pokud díky tomu vítěz získá silný mandát, pak jsem připraven tu výzvu přijmout a dokázat, že krom komentování dění a vytváření tlaku na zveřejňování informací dokáži také tvořit. Chci věřit tomu, že nyní deklarovaný zájem zřizovatele je reálný a bude dlouhodobý,“ vysvětluje a celý příběh zatím uzavírá slovy: „Doufám, že se mi daří popsat obecné překážky, které v konkursech musejí překonávat uchazeči, kteří ve škole dosud nepůsobili. K tomu jsem si snad udělal reálný obraz o ZŠ Ke Kateřinkám. Vím, co vše ve škole funguje, a je toho mnoho, kde je prostor pro posun. Na konci května snad uvidíme, kdo bude těmto výzvám čelit.“

Mezním termínem pro podání přihlášek je 18. duben 2019, vlastní konkurs proběhne 17. května 2019. Konečné rozhodnutí pak bude mít v rukách Rada MČ Praha 11, která může a nemusí respektovat vyjádření konkursní komise. Verdikt tak lze jen těžko předvídat, protože politická situace Prahy 11 je složitá. Dosud například nebyla zřízena komise pro školství, o jejíž složení se vede spor od říjnových voleb. Zatím je známé jen jméno jejího předsedy, kterým bude ředitel ZŠ Donovalská a volební lídr ODS, Pavel Dittrich. Nový ředitel či ředitelka by se své funkce v ZŠ Ke Kateřinkám měl ujmout 1. srpna 2019.


Další informace naleznete na autorově blogu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.