Barbarská devastace, kritizují architekti zateplení historické školy

pátek 5. dubna 2019 ·

Budovu obchodní akademie před téměř sto lety navrhl pražský architekt Jaroslav Rössler, projektant několika významných budov, například Dělnické úrazové pojišťovny v Praze a Pražské burzy pro zboží a cenné papíry, která byla později zakomponována do budovy Federálního shromáždění. To, co se nyní s budovou děje, nazývají místní architekti „barbarskou devastací“. Při zateplování budovy v rámci energetických úspor podle nich začaly z fasády mizet zdobné architektonické prvky. Reportáž přináší iDNES.
Budovu pomalu obepíná minerální vlna. „Postupuje se přitom tím způsobem, že všechny architektonické fasádní prvky, jako jsou kordonové římsy, římsy sdružených oken nebo ostění, jsou osekány a tím bude stavba nenávratně poškozena. Je stále zřejmější, že dochází k nevratné architektonické devastaci jedné z nejhodnotnějších budov v Břeclavi,“ napsali rozzlobení břeclavští architekti Pavel Přikryl, Zdeněk Miklín, Petr Krejčí a Milan Blažek hejtmanovi kraje Bohumilu Šimkovi (ANO).

„Chápeme záměr zateplování budov pro úsporu energií i snahu využít možnosti dotací. V tomto případě však vyléváme vaničku i s dítětem. Pro částečné ušetření energií ztrácíme mnohem více na kulturních hodnotách, jichž je v Břeclavi bez toho celkem poskrovnu,“ vzkázali dále odborníci.

Problémem však je, že budova není na seznamu památek. Na rozdíl třeba od podobné obchodní akademie v Kotlářské ulici v Brně, kterou architekt Rössler postavil o pět let dříve.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.