Přijímačky se blíží. Nejdete si pro osudový ortel, říká pedagog Trunda

čtvrtek 28. března 2019 ·

„Optimální by ovšem bylo, kdyby připravenost ke zkoušce byla výsledkem běžného procesu vzdělávání a ne nějaké krátkodobé intenzivní „nalejvárny“. Pokud žák dosahuje dlouhodobě dobrých vzdělávacích výsledků, není důvod, aby u přijímacích zkoušek neuspěl,“ říká v rozhovoru pro Deník Jiří Trunda, ředitel ZŠ Vratislavova v Praze 2.

Jiří Trunda (vratislavova.cz)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Má se přihlásit do přípravných kurzů, nebo mu stačí znalosti ze ZŠ a testy z Cermatu?

Ne všechny přípravné kurzy mají stejnou kvalitu, některé jsou ztrátou peněz a času. Pro někoho může mít absolvování kurzu hodnotu v tom, že získá pocit, že pro úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek udělal vše, co mohl. Proč ne, psychika je důležitá. Zajímavé bývají kurzy, které pořádají samy školy, na které se chcete hlásit – v nich je možné zjistit, na co škola klade důraz, jak je zadání formulováno.

Co má žák dělat, neuspěje-li ani na jedné z vybraných škol?

To se stalo mnohým později slavným, jak se často zdůrazňuje. Já bych to trochu zjemnil tím, že se to tedy nestalo všem slavným… Taková situace je samozřejmě nepříjemná. Pro mladého člověka to může být první neúspěch a může trvat dlouho, než se s ním vypořádá. Pokud se to ale stane, je to pouze problém a každý problém má řešení. Velmi pravděpodobně bude místo na nějaké jiné škole.

Přiznám se, že já jsem šel studovat pedagogiku, protože mě nevzali, kam jsem se hlásil a nechtěl jsem na dva roky na vojnu. Pedagogika mě začala opravdu bavit až ve třetím ročníku, když jsme měli první praxe a zpětně bych neměnil ani za nic.


Celý rozhovor naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.