Michal Komárek: Den učitelů „v zámku a podzámčí“. Jednoznačně převládla černá...

čtvrtek 28. března 2019 ·

Vážně netuším, jak si může ministr myslet, že učitelé stojí o to, aby jim ministerstvo ukazovalo směr...
Mnoho učitelů přišlo dnes do škol v černém nebo s černou páskou na ruce. Protestují nejenom proti nízkým platům, ale i proti celkové zanedbanosti školství. Proti tomu, že se stále všude jen mluví o tom, že školství je priorita. Mají pocit, že politici a společnost jako taková na ně dost kašlou… Mezitím na ministerstvu: Předávají se medaile za zásluhy. Korunky za oblíbenost. Vedou se řeči: Že máme skvělé učitele, že jim věříme, že jim chceme dát všemožnou podporu, že s nimi chceme a budeme mluvit…Aby bylo jasno: Nekritizuji ty, kdo si přišli pro ocenění. Je možná za celoživotní práci a ta není dána tím, co se děje právě dnes. Anebo je nominovali jejich žáci, a to je ještě jiná, zvláštní odpovědnost.

Jde mi o tu absurditu, kterou si snad politici neuvědomují. Nebo si ji nepřipouštějí. Nebo ji prostě arogantně odmítají. Poslanci se včera trapně pohádali o rychlost zvyšování učitelských platů. Vyhrála varianta pomalejšího růstu, kterou hájil i ministr školství.

Dnes pronáší zdravici a předává medaile. Říká: „To je signál, že se věci mění k lepšímu. Mohu vám všem slíbit, že se budu ze všech sil snažit v těchto změnách pokračovat. Chci, aby vám ministerstvo pomohlo nejen ukazovat směr, ale společně s vámi posouvalo úroveň českého školství a vzdělanosti dopředu.“

Zní mi to nějak povědomě. Něco jako „klid na poctivou práci“. A „lepší zítřky“. O protestu a černé barvě nikde ani zmínka.

Jiný svět. Dva oddělené světy.

Vážně netuším, jak si může ministr myslet, že učitelé stojí o to, aby jim ministerstvo ukazovalo směr.

6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
28. března 2019 19:39  

Pěkně napsáno. :-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
28. března 2019 19:58  

Ano, mezi učícími učiteli a ministerstvem zeje propast. A po metálech se přejít nedá.

Veronika Valíková řekl(a)...
29. března 2019 23:01  

A před Plago, za Valachové, byly světlé včerejšky?

Lexxa řekl(a)...
30. března 2019 8:47  

Hned mne napadl příměr k Titaniku, na jehož palubě se tančí.

Trefný komentář.

poste.restante řekl(a)...
30. března 2019 9:45  

No vida. Ukazuje se, že pan Komárek umí napsat dobrý článek.
Tentokrát mohu jen souhlasit s autorem.

Pavel Doležel řekl(a)...
30. března 2019 10:22  

Desatero predikčního modeláře, elitáře, obstarožního konzervativce, laťkovače a kyptoautisty:

1) Zavést výsluhy pro učitele, tj. např. za 10 odučených let 5 tisíc k důchodu, za 15 let 7 tisíc k důchodu, za 20 let 10 tisíc k důchodu a za 25 let třeba 15 tisíc k důchodu.
2) Zavést institut veřejného činitele pro učitele.
3) Nakoupit a provozovat státní rekreační zařízení, kam by učitelé mohli jezdit i s rodinnými příslušníky na dovolenou třeba na 14 dní o prázdninách, kde by bylo postaráno o jejich děti, a kde by platili jen stravu a ještě ideálně dotovanou.
4) Snížit počet SŠ s maturitními obory.
5) Zavést cut-off score u přijímaček na SŠ.
6) Zavést možnost vyloučení žáka za opakované porušování školního řádu, nebo zákonů.
7) Zavést povinnou maturitu z matematiky.
8) Přestat dotovat soukromé školství z veřejných peněz.
9) Zavést dvouúrovňové maturitní DT.
10) Přestat živit tu aktivistickou chobotnici přisátou na veřejných penězovodech.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.