Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají. Učitelé často projevy domácího násilí nepoznají

úterý 20. listopadu 2018 ·

Podle aktuálního výzkumu Dětského fondu OSN (UNICEF) se v rodině setkává s násilím 14 procent českých dětí. „Pokud si to zkusíme převést do skutečných čísel, mluvíme zhruba o 175 tisících dětech v českých domácnostech,“ uvedla ředitelka Centra Locika Petra Wűnschová. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom ročně eviduje jen 2 500 dětí. Informuje iDNES.cz.


Petra Wünschová (centrumlocika.cz)
Že obětí může být víc, než uvádějí oficiální statistiky, připustila zastupující šéfka odboru rodinné politiky ministerstva práce Linda Sokačová.

Za poslední tři roky prošlo centrem pro děti ohrožené domácím násilím LOCIKA přes 700 dětí. Často do Lociky dítě přichází kvůli tomu, že se chová agresivně ke svým vrstevníkům, nebo že naopak trpí depresí a úzkostí. „A mělo to štěstí, že narazilo na osvíceného pedagoga, který se více zeptal,“ dodala Wűnschová. Dvě třetiny dětí docházejících do Lociky jsou přitom velmi vážně ohroženy posttraumatickou stresovou poruchou.

Na vině je podle Wűnschové především málo finančních prostředků. V Česku podle ní chybí také nástroje pro lékaře nebo pro pedagogy ve školách, aby uměli násilí včas rozpoznat.

Podle psycholožky Leony Jochmannové si právě pedagogové projevy domácího násilí často vykládají mylně. „Třeba jako poruchy chování, případně ADHD nebo nějaké jiné výchovné problémy. Přitom jde právě o důsledek posttraumatické stresové poruchy,“ uvedla.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.