Ivo Bystřičan: Nenechávat děti o hladu a nebít je. Proč v Česku nedokážeme ani to?

pátek 16. listopadu 2018 ·

„Minulý týden byl pro české děti zvlášť temný. V jednom z průzkumů veřejného mínění se zjistilo, že bití dětí je v našich rodinách stále velmi rozšířené. Reportáž ČT pak vyjevila, že děti z chudých rodin ve škole stále hladoví, protože nemají na obědy,“ připomíná pro Radio Wave Ivo Bystřičan.

Ivo Bystřičan (twitter.com)
Bystřičan mimo jiné říká:

V zacházení s nejslabšími jsme málokdy byli na úrovni. Své vědí nezaměstnaní, lidé v exekucích, bezdomovci, zdravotně postižení i příslušníci menšin. Jen těžko se ale dá najít horší příklad, než jaký ukazuje reportáž z pořadu 168 hodin o tisících dětí z chudých rodin, které nemohou zaplatit svým potomkům školní obědy. To, co bývalo pověstným postrachem malých strávníků, je dnes pro některé nedosažitelný luxus.

Ty dvě zprávy v jeden týden mluví jasnou řečí. S dětmi zacházíme jako se všemi slabšími v této společnosti, ba ještě o dost hůř. Chováme se k nim tak, jak bychom si to k nikomu jinému nemohli dovolit. Děti potřebují naši pozornost jako specifická sociální skupina, která je z hlediska práv značně opomíjená a nemá svůj hlas. Můžeme u toho klidně sobecky myslet na sebe a své stáří. Jak se chováme k dětem, taková jednou bude naše společnost. Bitím a hladem je v životě vítat opravdu nemůžeme.


Celý text a komentář ke stažení naleznete zde
Citovanou reportáž České televize naleznete zde
Citovanou zprávu z průzkumu naleznete zde

5 komentářů:

laimes řekl(a)...
16. listopadu 2018 v 9:24  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Jiri Janecek řekl(a)...
16. listopadu 2018 v 11:22  

Asi by bylo dobre rozlisovat mezi televizni anketou a pruzkumem verejneho mineni… A v obou pripadech si uvedomit, ze mineni nemusi vzdy popisovat realitu.

"Reportáž ČT pak vyjevila, že děti z chudých rodin ve škole stále hladoví, protože nemají na obědy"

Prominte, deti z chudych rodin dost mozna hladovi i doma...

To ze minuly tyden sla medii zprava o tom, ze nektere kraje nevyuzivaji jeden trochu divne nastaveny projekt k dotovani obedu nekterym chudym detem, neni myslim duvod pouzit v te vete slovo "skola".

Petr Portwyn řekl(a)...
16. listopadu 2018 v 18:31  

Mluvte za sebe, pane autore. Že to Vy nedokážete, je Vaše věc.

mirek vaněk řekl(a)...
17. listopadu 2018 v 10:40  

Jo ve vyspělých zemích rodiče vědí co můžou říkat na veřejnosti a co ne. U nás to občané ještě nepochopili.
To jsou ty iluze českých aktivistů.

E.Kocourek řekl(a)...
17. listopadu 2018 v 18:54  

Výše nejrůznějších sociálních dávek rozdávaných chudým výrazně převyšuje cenu školních obědů, takže nejde o to, že by některá rodina neměla peníze na školní obědy, ale má priority nastavené tak, že školní obědy nejsou úplně na vrcholu. Což je ovšem jiná pohádka, než kterou vypráví ČT. ////

Pane vaněk, které to jsou, ty vaše vyspělé země? ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.