Jedni chtějí kamery na všechny školní chodby, druhým vadí i ty před školou. Kde je rozumná hranice?

úterý 23. října 2018 ·

Diskusi o čipech a kamerových systémech oživily podzimní volby. Například hnutí ANO v Praze slibovalo kamery nejen ke vstupním dveřím, ale i na chodby škol. Proti „šmírování“ se však rychle vyjádřili zástupci asociací ředitelů základních škol i gymnázií. Jsou ale bezpečnostní kamery opravdu jen zbytečným Velkým bratrem, který sleduje každý krok dětí, nebo jsou a stále naléhavěji budou nezbytnou součástí školních interiérů? Reportáž přinášejí Lidové noviny.


Renáta Zajíčková (linkedin.com)
„Instalovat kamery dovnitř škol je velmi diskutabilní. Pokud mají sloužit jako ochrana například před šikanou nebo jiným násilím ve školách, budou neúčinné. Na toalety je umístit nelze, technickým dohledem nezajistíte úplně každé zákoutí. Slušné chování mezi lidmi i mezi dětmi žádná technika nenahradí, toho docílíme jedině výchovou a vzděláváním,“ míní starostka Jesenice u Prahy Radka Vladyková.

Renáta Zajíčková, zakladatelka pražského Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů, považuje hromadné zavádění kamer za nesmysl. Problematikou se podrobně zabývala, v roce 2011 pořádala na dané téma konferenci s názvem Patří kamerové systémy do škol? „Předně tu jsou legislativní překážky, například GDPR. Už dnes platí, že se zavedením vnitřního kamerového systému musí souhlasit všichni rodiče. Nemůžeme rozhodně očekávat, že se tak stane, leda by to rodičům někdo autoritativně nařídil. V tom případě už nebudeme žít ve svobodné zemi, ale v diktatuře. I dnes je zcela běžné, že rodiče vyjadřují nesouhlas s pořizováním fotek. Škola to musí respektovat a na rodiče nenaléhat,“ zlobí se.


Celý text naleznete v Lidových novinách

4 komentářů:

jir řekl(a)...
23. října 2018 v 17:26  

Taky mi vadí kamery na každém kroku v mém okolí. Tak nějak mi vždycky přestanou vadit, když mi na zaparkovaném autě ukopnou zpětné zrcátko, škrábnou u obchoďáku dveře auta nebo nám posprejujou nový nátěr na baráku. Lidstvo je verbež a proto si nic jiného než kamery všude nezaslouží. Bohužel to k tomu směřuje.

E.Kocourek řekl(a)...
23. října 2018 v 18:15  

Lidstvo sice je verbež, ale možná by trochu pomohlo nepodporovat tolik princip "z cizího krev neteče". Pokud jsou například "nájemníci" cílevědomě umisťováni do domů, kde jim vůbec nic nepatří, a nájem za ně platí stát (hrome, kde na to ten stát bere?), nelze se jim divit, že ze všech sil "vybydlují". ////

Pokud jsou žáci zcela bez zájmu o vzdělávání nuceni chodit do škol, nelze se jim divit, že ty školy ze všech sil likvidují. Kamerové systémy jsou pouhá iluze, protože k čemu bude znát pachatele nepravostí, když je nelze potrestat? ////

Q. E. D. řekl(a)...
23. října 2018 v 20:32  

"Už dnes platí, že se zavedením vnitřního kamerového systému musí souhlasit všichni rodiče."

Haha, tak to jistě. Stejně jako se zavedením vnitřního kamerového systému uvnitř banky musí souhlasit všichni klienti. :)

poste.restante řekl(a)...
23. října 2018 v 23:21  

Zase jeden umělý problém.

Samozřejmě, že sebelepší kamerový systém neochrání před šikanou, nebo porušováním pravidel či dokonce zákona.
A samozřejmě, že až se u nás jednou stane podobné šílené násilí, k jakému bohužel dochází ve světě stále častěji, budou ti stejní, kdo dnes bojují proti kamerovým systémům křičet, jak je možné, že tomu nikdo nezabránil.

Ona totiž ta "rozumná hranice" je dána především celospolečenskou atmosférou a vnějšími podmínkami.

Jiné jsou v Praze a jiné v Tel Avivu, nebo Bostonu.
Před pár lety bychom považovali za šikanu, kdyby nás letištní kontrola nutila se zout.
V USA zaměstnávají školní ochranky a montují detekční rámy a nikdo se tomu nediví, ani proti tomu neprotestuje.

Modlím se jen, aby u nás potřeba podobná opatření zavádět nikdy nebyla.
Ale moc v o nedoufám.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.