Zástupci vysokých škol odmítají změnu zákona o památkové péči: Znamenal by nevratné poškození kulturního dědictví

středa 5. září 2018 ·

Zástupci ústavů a kateder dějin umění na vysokých školách nesouhlasí s návrhem pražských radních, aby památkáři mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). Podle nich by to způsobilo nevratné poškození kulturního dědictví České republiky. ČTK o tom informoval ředitel Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty UK Richard Biegel. Vedle něj je pod prohlášením podepsáno dalších osm ředitelů a vedoucích ústavů a kateder.

Richard Biegel (ff.cuni.cz)
Změna má podle navrhovatelů pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vlastník kulturní památky či projektant by například nebyl povinen s NPÚ projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování. Podle NPÚ by změna znamenala likvidaci památkové péče a důvody pro změnu uváděné magistrátem jsou zástupné.

"Zbavit NPÚ možnosti vyjadřovat se k obnově památek by znamenalo nevratně poškodit celý systém památkové péče, která je na odborném přístupu NPÚ založena," píšou akademici v prohlášení. Národní památkový ústav podle nich garantuje nejen odbornost, ale i nezávislost památkové péče. Návrh na omezení jeho pravomocí považují za nesystémový a ryze účelový.

"Je zjevnou reakcí na skutečnost, že názory NPÚ byly v rozporu se stanovisky magistrátního odboru památkové péče či názory vedení města," uvedli.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.