Školky nemají přehled, kolik dětí v září nastoupí. Život jim komplikují rodiče.

úterý 4. září 2018 ·

Školky ve velkých městech a jejich okolí musejí ročně odmítat tisíce dětí, protože pro ně nemají místo. Jedním z důvodů je i ten, že až do začátku září nikdo neví, jestli zapsané dítě do školky skutečně nastoupí. Rodiče totiž mohou dítě přihlásit do několika školek a svého potomka z těch, které nevybrali, často neodhlásí. Reportáž přináší iDNES.cz.


Martin Odehnal (praha9.cz)
Například v Praze 9 začátkem září ředitelky školek usedají k telefonům, volají rodičům dětí, které musely odmítnout a doufají, že zatím nenašli jinou školku. „Často se ovšem dozvědí, že už je dítě zapsané jinde, nebo se rodiče rozhodli, že si ho ještě rok nechají doma,“ říká vedoucí školského odboru Prahy 9 Martin Odehnal.

Podle Odehnala by měla vzniknout ohlašovací povinnost a následně také sankce, které by rodiče platili v případě, že by dítě ze školky neodhlásili. „Kdyby ministerstvo školství místo hloupostí podpořilo zavedení zápisových lístků do mateřských škol, jako je tomu u škol středních, najednou by zmizely při zápisech tisíce nepřijatých dětí,“ říká Odehnal.

Na dotaz iDNES.cz, co si ministerstvo školství myslí o zavedení zápisových lístků, tisková mluvčí Jarmila Balážová odpověděla, že se resort podnětem bude zabývat. Potvrdila, že i letos obdrželo ministerstvo podněty od zřizovatelů mateřských škol, že nemají kapacity pro nárokově umisťované děti. Zatím však není jasné, na kolik dětí se letos místo ve školce nedostalo, údaje za letošní rok budou známy až v říjnu.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.