Anketa České školy: Změní se maturity? SUČJL: Diskuse o maturitě se vede od jejího vzniku, ta češtinářská je nejvýraznější

středa 30. května 2018 ·

Česká škola oslovila učitele a teoretiky v anketě k aktuálnímu tématu – odvolání ředitele Cermatu Jiřího Zíky a novém startu diskuse o proměně statní maturity. Ptáme se:
1) Očekáváte, že odvolání ředitele Cermatu bude impulsem k diskusi o změně podoby státní maturity? 2) Vítáte takovou diskusi? Budete ji případně i iniciovat? 3) Jak by podle Vás měla v budoucnu maturita vypadat?
Za Společnost učitelů českého jazyka a literatury odpovídají Veronika Valíková a Lenka Dohnalová1) Očekáváte, že odvolání ředitele Cermatu bude impulsem k diskusi o změně podoby státní maturity?

Ano.

2) Vítáte takovou diskusi? Budete ji případně i iniciovat?

Ano. Věříme, že už jsme ji částečně pootevřeli.

3) Jak by podle Vás měla v budoucnu maturita vypadat?

Především by se nejdříve měla skutečně otevřít široká diskuse o její podobě. V určitém smyslu se tato diskuse vede od vzniku státní maturity, ta češtinářská je nejvýraznější. Logicky - jde o rodný jazyk, z něhož maturují všichni; na některé jeho projevy nelze uplatňovat striktní pravidla. To se ostatně vymstilo právě tvůrcům testů, ale jistá unifikace a formálnost postihla i slohy a ústní zkoušení.

Náš návrh je stále stejný:

KLOUZAVÝ TEST MATURITNÍHO MINIMA (několik termínů a pokusů už v průběhu studia), ověřující především praktickou práci s jazykem: znalost pravopisu a tvarosloví včetně interpunkce, základní stylistiky, porozumění textu. Test by mohl být doplněn jednoduchým strukturovaným útvarem, opravovaným centrálně (formální dopis, zamyšlení s argumentací).

SLOHY a ÚSTNÍ ZKOUŠENÍ (LITERATURA) by se měly vrátit do kompetence škol a učitelů, kteří se sami rozhodnou, zda se vrátí ke čtyřhodinovým esejím a povídkám (případně jiné variantě) a vytvoří vlastní systém rozhovorů o literatuře (tematické či žánrové okruhy), nebo ponechají na sloh kratší časovou dotaci a budou pokračovat v rozborech literárních děl, případně doplní ústní zkoušku obhajobou nějaké práce. Konkrétní podoby zkoušek pak mohou vypovídat o zaměření školy i kreativitě jejích učitelů a mohou být inspirací pro celé školství.

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
31. května 2018 v 18:14  

maturity nelze změnit lze je pouze zrušit

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.