Robert Plaga: Prioritou roku 2018 je dostat do regionálního školství chybějící prostředky

čtvrtek 26. dubna 2018 ·

Rozpočet pro rok 2019, strategie financování regionálního školství, růst platů pedagogických pracovníků, nastavení nenárokových složek platů či střednědobé výdaje na vysoké školy. To byla témata dnešního jednání školské tripartity, kterého se zúčastnili zástupci vlády, odboráři a zaměstnavatelé.


Robert Plaga (msmt.cz)
„Shodli jsme se na tom, že prioritou roku 2018 je dostat do regionálního školství chybějící prostředky. Požádali jsme začátkem roku kraje o detailní analýzu rozpisu rozpočtu do regionálního školství. Očekáváme, že na konci dubna nám podle dohody předloží konkrétní čísla, kolik z důvodu společného vzdělávání a dalších krácení v regionálním školství ještě chybí. Tyto prostředky chci nárokovat na vládě a doufám, že je získám,“ řekl při setkání s novináři ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Do krajů letos putovalo zhruba o jednu miliardu korun méně, a to z důvodu chybějících financí ve společném vzdělávání.

Tripartita dnes jednala také o rozpočtu pro rok 2019. Jako navýšení má zatím resort školství přislíbeno 30 miliard. „Prioritou je v tomto směru změna financování regionálního školství, kde bude potřeba více než 10 miliard korun, dalších zhruba 12 miliard půjde na navýšení platů a 3 miliardy do vysokých škol,“ informoval ministr Plaga.

Šéf školských odborů František Dobšík kladně hodnotil shodu v názoru na posílení nenárokových složek platu ve školství. „Jsem rád, že došlo také k dohodě, že při navyšování platů se nebude navyšovat pouze tarif, ale také nenároková složka a ředitelé škol budou mít jakýsi prostor pro odměny a budou moci pracovníky motivovat k lepším výkonům,“ prohlásil Dobšík. Podle ministra Plagy by se měl tarifní plat pedagoga v příštím roce zvýšit alespoň o 10 % a ostatní prostředky by měly směřovat právě do nenárokových složek.

Významnou změnou, která se chystá od ledna 2019, bude reforma financování regionálního školství. Školy už nebudou dostávat peníze takzvaně "na žáka", ale podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů. Reforma bude vyžadovat navýšení rozpočtu o více než 10 miliard korun. Z požadované částky téměř polovina půjde na vyrovnání regionálních rozdílů v odměňování učitelů, další prostředky budou určeny na zkvalitňování výuky prostřednictvím většího dělení vyučovacích hodin..

Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
28. dubna 2018 v 11:26  

zavřete nadbytečné školy co jedou pod 50% své kapacity,přestaˇmte dotovat soukromé školy,plaťte podle idučených hodin,zdvihněte úvazky z 21/22 na 26/29....a zbyde ván toooooooolik peněz,že je budete vidlemi přehazovat

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.