MŠMT uspořádalo seminář k prevenci sexuálního obtěžování na vysokých školách

pátek 27. dubna 2018 ·

Na MŠMT se konal seminář pro zástupce vysokých škol zaměřený na prevenci sexuálního obtěžování na VŠ. Součástí dvoudenního semináře je i návrh možných řešení tohoto problému jak v českém, tak i v zahraničním kontextu. „Ministerstvo školství vnímá sexuální obtěžování jako relevantní téma, kterému je nutné v oblasti vysokého školství věnovat patřičnou pozornost. Významné zahraniční univerzity považují prevenci těchto jevů ve svých základních dokumentech za prioritu,“ upozornil pověřený náměstek sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček.

Tímto tématem se zabývá i vládou schválený Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2015 až 2018. Tento dokument MŠMT ukládá povinnost doporučit vysokým školám, jak v jejich vnitřních předpisech zohlednit problematiku sexuálního obtěžování ze strany studujících, vyučujících a vedení vysokých škol. Konkrétně se jedná o opatření k posílení pozitivního prostředí, kde je s lidmi zacházeno s respektem. Ze strany VŠ musí být také jasně deklarováno, že jakákoli forma sexuálního obtěžování je neakceptovatelná a že se všichni zaměstnanci a studenti vysoké školy podílejí na tvorbě prostředí, kde takové chování nemá místo. Dalším opatřením je podpora zaměstnancům a studentům, kteří mají pocit, že se stali obětí sexuálního obtěžování, a dále nastavení postupů pro podání stížnosti a jejího řešení.

Součástí opatření MŠMT je i seminář k výše uvedenému tématu. Na semináři vystoupili se svými příspěvky odborníci v oblasti genderu a řešení sexuálního obtěžování Irena Smetáčková z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Jaroslav Bielčík z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického a Maxime Forest ze Sciences Po v Paříži.

Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

1 komentářů:

PP řekl(a)...
27. dubna 2018 v 5:37  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.