Smazat třídní fotky a shánět podpisy rodičů. Školy děsí nová směrnice EU

pondělí 19. března 2018 ·

Školy obchází strach z nové směrnice EU, která zpřísňuje pravidla na ochranu osobních údajů (GDPR). Jasné podmínky stále ještě nejsou na světě a školy mají pochybnosti, jestli mohou i nadále vyvěšovat třídní fotografie a jména dětí na webu. Také nevědí, kolik souhlasných podpisů rodičů bude zapotřebí, jaké náklady si plnění směrnice vyžádá, a především se hrozí haldy další administrativy. „Bude nás to stát hodně práce, spoustu peněz. A stálou nejistotu, že máme něco špatně. Kdybyste narazil na někoho, kdo vás chce nachytat, tak se mu to vždycky podaří,“ řekla Právu prezidentka Asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová.


Hana Stýblová (repro ČT)
„Škola není od toho, aby se stále někoho ptala, jestli něco smí. Může to dopadnout tak, že než abychom se stále někoho ptali, tak nebudeme prezentovat vůbec. Přinejmenším v tom prvním období, než se naučíme v té směrnici pohybovat, to tak může být,“ míní Stýblová.

Komplikace připouští i Dan Jiránek, zástupce výkonného ředitele Svazu měst a obcí, který sdružuje 2713 obcí s 8,3 miliónu obyvatel. Obce jsou zakladateli většiny základních škol.

„Zveřejňování fotografií bylo diskutabilní už v minulosti, ale dříve se souhlasilo mlčky. Když dítě doneslo peníze na společné fotky, tak se škola oprávněně domnívala, že rodiče chtějí mít dítě na společné fotce,“ řekl Právu Jiránek. „Teď bude nutný souhlas zákonného zástupce, někdy i dvou, kteří se ne vždy shodnou. A třeba když Anička Nováková vyhraje matematickou soutěž, i tam bude zcela nepochybně nutný jasně vyjádřený souhlas rodičů. A to i pokud tam byla s rodiči, kteří viděli, že se fotí,“ přiblížil Jiránek.

Podle něj si ale ředitelé nemusí dělat hlavu z prezentací fotografií ze školních akcí, jako jsou závody. „Pro reportážní fotografie existuje v nařízení výjimka,“ ujistil.

Celý text naleznete v dnešním Právu

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.