Ředitel ZŠ Jaroslav Jirásko: Nový model financování bude spravedlivější a omezí vliv krajů

středa 28. března 2018 ·

„Cílem není školám přidat, což samozřejmě nutné je, ale o tom se jedná po jiných liniích. Cílem je financování zjednodušit, omezit přerozdělovací vlivy různými koeficienty a také zmírnit ‚honbu za žáky‘, protože speciálně střední školy nyní berou prakticky každého, neboť to jsou pro školu peníze,“ řekl Hospodářským novinám ředitel ZŠ Jaroslav Jirásko. Přivítal, že vláda odmítla odklad reformy financování škol.


Jaroslav Jirásko (rodicevitani.cz)
Start reformy v původním navrženém termínu, tedy od příštího roku, schválila na včerejším jednání vláda. Přislíbila ministerstvu školství navýšit rozpočet o 11 miliard korun.

Při novém financování bude podle Jiráska mít ředitel jistotu, že když přijme jen ty nejlepší a některé odmítne, nebude finančně bit. „Takže sekundárně by to mohlo ovlivnit i kvalitu škol,“ míní.

Také ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík je přesvědčen, že reforma bude užitečná, pokud se ale pro školy najde dostatek peněz. Podpoří podle něj menší počet žáků ve třídách, vzdělávání může být efektivnější a učitelé budou i motivováni lepšími pracovními podmínkami.

Kromě reformy by Jirásko byl ale i pro větší autonomii škol. „Každou novelu a zákon provází stohy prováděcích předpisů, metodických a právních výkladů. Pro ředitele jsou závazné. Měli bychom mít určitou autonomii, ale ministerstvo nám diktuje každou minutu našeho života. Já si mnohdy nepřipadám jako svéprávný občan, ale jako vykonavatel úřednických příkazů shora,“ říká.

Celý text naleznete v dnešních Hospodářských novinách

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.