Mnozí ředitelé zvláště středních škol v Moravskoslezském kraji podle zjištění České televize přijímají se skepsí nový školský zákon. Systém má podle navrhovatelů z ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) vést ke spravedlivějšímu financování škol, a to tak, aby si z obav o zajištění peněz nemusely přetahovat žáky. Informuje Česká televize.
„Jenže zatímco původně byly jejich počty velkorysé, teď se je stát rozhodl snížit o čtvrtinu,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová s tím, že se ředitelé obávají, že nebudou mít dost peněz například na prémie učitelů.
Kvůli snížení maximálního týdenního limitu hodin na třídu by se mohlo zrušit například dělení tříd při výuce cizích jazyků. Snížení počtu studentů při hodině přitom učitelé oceňují. „Myslím, že i ze strany studentů je to vítáno, protože čím míň je žáků alias studentů, tím víc se dostane na každého v hodině,“ míní Macela Pařenicová, vyučující na Gymnáziu Hladnov.
„Je to pouze návrh, který se projednává v rámci vypořádání připomínkového řízení. Pokud bude negativní postoj k návrhu, tak MŠMT ČR svůj záměr přehodnotí,“ uvedl Václav Pícl, náměstek pro řízení sekce vzdělávání MŠMT.
Reforma financování se má podle předlohy týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Vláda nechce změnit pouze financování soukromých a církevních škol, zůstane stejné.
Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat