Martin Malý: Putin zachránil sto nemluvňat z hořícího domu. Šiřte to dál, je potřeba, aby se lidé dozvěděli pravdu

čtvrtek 25. ledna 2018 ·

„Samozřejmě jsou stále média, a není jich málo, která ctí základní pravidla žurnalistické práce: ověřovat informace, omluvit se za chybu, opravit se. K tomu, aby bylo omluv co nejméně, mají tato média celou řadu mechanismů, ale i přesto se někdy stane, že něco uletí. Je to mrzuté, ale neznamená to, že to jsou fake news,“ píše Martin Malý v Hospodářských novinách v úvaze o médiích a „fake news“.


Martin Malý (arduino101.cz)
Solidní média občas vydají nehorázný nesmysl, ale na rozdíl od těch druhých mají jasně daný postup, co v takovém případě dělat, jak vydat omluvu, jak minimalizovat škody… Podobně jako ve vědě: i vědci se mohou mýlit, ale od pseudovědců je odlišuje právě to, že umí s omylem či s chybou pracovat, uznat ji, opravit.

Fake news naproti tomu pracují s neověřenými či přímo nepravdivými informacemi cíleně a záměrně. Kdysi sloužily k pobavení čtenářstva (vzpomeňme na parodické noviny, parodické televizní pořady i weby), ovšem dnes už zábava ustoupila jinému záměru, totiž informačnímu boji, o jehož cílech se můžeme jen dohadovat. Ale zdá se očividné, že jedním z těchto cílů je znejistit lidi tak, aby si řekli "nedá se věřit nikomu".

Pomáhají tomu i některé tendence lidského vnímání, třeba legendární "hledání pravdy někde uprostřed". Pokud lidé hledají "pravdu někde uprostřed", stačí jim přihodit dostatečné množství naprosto absurdních zpráv, které se dovolávají neexistujících autorit a neexistujícími citáty vytvářejí iluzi "druhého pólu možných výkladů", který je tak bizarní, že i ona "pravda uprostřed" je nesmysl.

Takové zprávy často vychází na obskurních webech hned vedle zpráv o válce nacistických UFO, která právě teď probíhá nad Antarktidou, odkud je přebírají méně šílená média, jež je umístí hned vedle zpráv o tom, jak Putin vlastní rukou zachránil sto nemluvňat z hořícího domu, a odtamtud je někdo zkopíruje a pošle svým známým, kteří to pošlou svým známým…

Celý text naleznete zde

5 komentářů:

Unknown řekl(a)...
25. ledna 2018 9:46  

mnozí stále nechápou, že máme svobodu šíření informací a díky podstaty internetu je to šíření nezastavitelné a neovlivnitelné,u každý zprávy je nějaký důvod proč je vybrána , upravena,vyrobena a šířena ,stejně jako způsob šíření,každý si může svobodně vybrat a přečíst jakou zprávu chce a vyhodnotit si ji svobodně a demokraticky sám,jest to svobodná volba každého svobodného jedince

Veronika Valíková řekl(a)...
25. ledna 2018 11:34  

Co se dezinformací týče, Aktuálně cz. také umí:
https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=645613

Jiri Janecek řekl(a)...
25. ledna 2018 12:33  

Ta knížka o diodách, tranzistorech a těch dalších ďáblových čudlících, kterou onehdy inzerovali tam, co to nesmíme pojmenovávat, se panu Malému povedla lépe...

Otázka třeba je, jestli je naši společnost nebezpečnější zjevná kravina o Putinovy a nemluvňatech, nebo méně zjevné nesmysly třeba o biflování v matematice, pokud není podle Hejného na stránkách HN...
A nebo třeba skoro na dno zatlačená zpráva o suchu v Kapském městě. Nebo před dvěma lety o zahájení blokády jemenských přístavů...

tyrjir řekl(a)...
25. ledna 2018 14:35  

Cenzor Komárek a Hospodářské noviny. To jsou dva příklady (ne)závislé žurnalistiky. :)))

PP řekl(a)...
26. ledna 2018 21:35  

Celkem drsný blábol. Ten článek teda.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.