Za ponižování žáků dostala učitelka výtku, přesto ve škole dál pracuje

pondělí 25. září 2017 ·

Psychickým zhroucením žákyně vyústilo loni v prosinci chování Dany Kašparové, učitelky Základní školy 711 v Bučovicích. Že dívku ponižovala a zesměšňovala před celou třídou, potvrdilo i vyšetřování České školní inspekce. Učitelka ale od bývalého ředitele, což je její manžel, dostala jen výtku a ve škole dál pracuje. Reportáž přináší MF DNES.


„Tady se nám někdo hlásí, všichni poslouchejte, to bude asi něco velmi chytrého. Máš štěstí, že zrušili zvláštní školy, protože tam patříš,“ popsal Marek Beinhauer údajné výroky Kašparové, které měly směřovat vůči jeho dceři.

I na základě přístupu učitelky dívku začali šikanovat také někteří spolužáci. Vedení školy situaci dlouho neřešilo. Ani když na případ letos na jaře jako první upozornila MF DNES, nebylo jasné, jaké důsledky vyvodí . „Řešíme to se všemi kompetentními orgány,“ byla v dubnu jediná reakce tehdejšího ředitele školy Přemysla Kašpara. Ocitl se totiž ve svízelné situaci - kritizovaná učitelka je jeho manželkou.

Kašpar ve funkci skončil na vlastní žádost k poslednímu červenci, oficiálně z osobních důvodů, momentálně dělá zástupce nové ředitelce. A k překvapení rodičů na škole zůstala i Kašparová. Za svoje počínání dostala pouze výtku, a to ještě za „vlády“ svého manžela. Oba již dříve odmítli celou aféru komentovat. A ani tentokrát nereagovali na telefonáty a SMS zprávy.

Nová ředitelka školy Miroslava Hanáková si Kašparovou v učitelském sboru ponechala. „Udělala jsem ve škole určité změny a čekám na reakci rodičů. Ta mi napoví, zda jsem se rozhodla správně. Nepovažuji za správné mé kroky rozebírat v novinách, to nikomu neprospěje a rodiče by to mohlo ovlivnit. A především se chci v klidu a zodpovědně věnovat své práci,“ napsala pouze v SMS zprávě Hanáková.

Že k nevhodnému chování učitelky docházelo i dříve a nejednalo se tak o ojedinělé selhání, potvrdila MF DNES i matka jiné žákyně. „’Ty jedna hvězdo, stejně na to nemáš, gympl ti zkazí dětství.’ Takové ponižující urážky slýchávala moje dcera, když chtěla jít z páté třídy na víceleté gymnázium,“ vzpomněla matka školačky na některé výroky učitelky.

Celý text naleznete zde

12 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
25. září 2017 v 9:04  

Měli ji asi rovnou pověsit.

Unknown řekl(a)...
25. září 2017 v 9:42  

vyhodit je třeba ředitelku

Jiri Janecek řekl(a)...
25. září 2017 v 10:08  

"I na základě přístupu učitelky dívku začali šikanovat také někteří spolužáci."

Ti někteří žáci byli taky nějak potrestáni? Jak? A jak se jmenují?

Ygrain řekl(a)...
25. září 2017 v 16:30  

Ale no tak, ti jsou přece nezletilí, a tudíž nesmějí být jmenováni. Nicméně také by mě zajímalo, jak bylo v jejich případě postupováno. A zajímalo by mě rovněž, jestli po udělení výtky paní učitelka přestala používat ta barvitá vyjádření, která by učitel skutečně používat neměl.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. září 2017 v 0:16  

http://neviditelnypes.lidovky.cz/skolstvi-neustale-vydirani-lidskymi-pravy-fef-/p_spolecnost.aspx?c=A170924_232141_p_spolecnost_wag

Ygrain řekl(a)...
26. září 2017 v 7:09  

Anonymní, to je hodně drsná story, ale jak to souvisí s článkem o učitelce, která se chovala k žákům odporně?
A mimochodem, článek sám je mi taky dost odporný - on je totiž sakra rozdíl, jestli se "jenom" dá pamětní deska na dům, anebo jestli se na tom místě postaví páchnoucí prasečák. Líbilo by se lidem, kdyby měl stát prasečák na místě bývalého hřbitova? Nebo třeba v Auschwitzu? Nelíbilo. A paní učitelka žáka lisknout neměla. Bylo to naprosto zasloužené a pochopitelné a nejspíš bych to udělala taky, ale neměla. Postih byl na místě. Obavy z toho, jak by dopadl případný soud, jsou ovšem něco jiného.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. září 2017 v 9:59  

Nesouvisí. Ale Komárek takové věci nevystavuje, tak na to upozorním v diskusi, i když uznávám, není přímá souvislost.
On vystavuje "jenom" rasově pozitivní články a články kritizující učitele.

Ygrain řekl(a)...
26. září 2017 v 10:12  

Aha, tak to ano. Jakkoli s mnoha věcmi v článku nesouhlasím, mluvit je o tom potřeba. Jak si poradit s takovýmto žákem a nespolupracující rodinou, jaká jsou práva i povinnosti všech zúčastněných - to by bylo velmi nosné téma.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. září 2017 v 10:43  

Jak si v takových situacích poradit, Vám nikdo neporadí a v případě nespolupracující rodiny ani řešení neexistuje. A to mnoha vzdělávacím vizionářům nedochází a obšťastňují nás cennými radami, které jsou v těchto případech naprosto k ničemu.

Ygrain řekl(a)...
26. září 2017 v 13:34  

Jenže najít by se takové řeěšení mělo, jak kvůli tomu zanedbávanému dítěti, tak kvůli ochraně učitelů a ostatních žáků, a právě proto je potřeba o tom mluvit. - Pane Komárku, ten článek by opravdu stál za odkaz.

Michal Komárek řekl(a)...
26. září 2017 v 14:26  

Ygrain, téma je opravdu zásadní, nicméně ten článek obsahuje některá patetická tvrzení na hraně šíření poplašné zprávy, což vysoce snižuje jeho informační hodnotu. Budu hledat jiné informační zdroje a za tipy na ty seriosní budu samozřejmě vděčen. Děkuji! Hezký den!

Ygrain řekl(a)...
26. září 2017 v 14:50  

Nevadí, na pedagigcke.info už to je: http://www.pedagogicke.info/2017/09/vladimir-ochrana-neustale-vydirani.html

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.