Svobodné historické bádání udrží politiky na uzdě

úterý 22. srpna 2017 ·

Svobodné historické bádání je podle náměstka libereckého primátora Ivana Langra schopné „udržet politiky na uzdě, nastavit jim zrcadlo a zabránit jejich populistickým výkladům a zneužití historických událostí“. Langr to řekl v rámci třídenního semináře Člověk a moc - politický vývoj a jeho dopad na nálady a chování obyvatelstva, který se konal v Liberci.Robert Kvaček (repro ČT)
Účastnící semináře se shodli, že letošní téma je dobře zvolené a velmi aktuální a to i vzhledem k tomu, že prakticky celá Evropa zápasí s vlnami pravicového extremismu a rasové nesnášenlivosti. A právě na historických rozborech změn chování lidí v době války, toho, čeho byli schopni vůči sousedům, přátelům a blízkým, se dají odvodit i aktuální závěry. „Všichni byli nějak jiní, objevil se všudypřítomný strach a snaha o přežití. Ale byli i lidé, kteří se nesnažili jen tupě přežít, nebo situaci využit ve svůj prospěch, ale i takoví, kteří neváhali riskovat kvůli jiným. Pak se objevily zobecňující soudy, případy rychlého odsouzení. Patřím ke generaci, která byla odsouzena k tomu, aby nebyla a po ní i další a další… Je na historicích, aby nám pomohli pochopit, jací jsme byli před tím, potom a jací jsme dnes,“ řekl profesor Robert Kvaček, který před 27 lety tradici česko-slovenského semináře založil.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.