Julie Hrstková: Politická agitace přes rodinnou politiku

pondělí 21. srpna 2017 ·

„Rodinná politika, jak už z názvu vyplývá, by měla být souhrnem opatření státu, který pomáhá vylepšovat život rodičům a dětem. Rodinná politika sestavená českými politiky ovšem připomíná agitku, jak by měli lidé "správně" žít,“ píše Julie Hrstková v komentáři v Hospodářských novinách.

Julie Hrstková (repro ČT)
Rodinná politika namísto reálné pomoci v Česku supluje viktoriánskou morálku. Ano rodinám, nikoliv samoživitelům. Ano dlouhé péči o dítě, nikoliv pomoci s hlídáním. Ano daňovým zvýhodněním, která nízkopříjmovým rodinám nic nedávají. Ano dávkám, které dětem předávají jediné: je jedno, jestli pracuješ, nebo ne, protože stejně skončíš na ubytovně. Podmíněnost rodinného prostředí je v Česku obrovská, děti těch, kteří nemají maturitu, o vysoké škole ani nesní. Chudoba se dědí, dávky také.


Mzdy těch nejhůře placených nestačí ani na pokrytí základních výdajů. V kombinaci s tím, že v Česku oproti zemím EU rostou dlouhodobě rychleji náklady na bydlení, zdraví a potraviny, jsou děti v rodinách nízkopříjmových zaměstnanců ohroženy chudobou nejvíc. Ve chvíli, kdy pracuje pouze jeden, ohrožení exponenciálně roste.


Sociální bydlení, dostatek hlídání a výše platů, která nenutí dotyčného hledat další dvě až tři zaměstnání, aby uživil sebe a své blízké, to je skutečná rodinná politika. Ale na takové se politici shodnout nedokážou.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
21. srpna 2017 v 8:06  

Není to tak dávno, co byly HN pravicové, až se z toho člověku zvedal žaludek... A najednou tu máme sociální bydlení, dostatek hlídání a výši platů, která nenutí dotyčného hledat další dvě až tři zaměstnání, aby uživil sebe a své blízké...

Ono s takovým komentariátem v pozadí není divu, za jaké nic ti naši politici a ten veřejný prostor stojí...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.