Skutečné výsledky: Maturanti se prý zlepšují. Jenže počet propadlíků stále roste, hlavně z češtiny

pondělí 22. května 2017 ·

Ze statistických čísel je zřejmé, že za rostoucím počtem propadlíků jsou testy, jejichž náročnost roste. „Nejvýznamnější změna byla v roce 2015, kdy jsme do testu zařadili takzvané otevřené otázky,“ říká ředitel Cermatu Jiří Zíka. K výsledkům maturit se vrací MF DNES.


Jiří Zíka (repro ČT)
Důležité ale je podívat se i na to, kdo má s testem z češtiny problémy. Neúspěch u gymnazisty je ojedinělý, zato studenti učňovských oborů s maturitou se před maturitami musí cítit jako před popravou. Celkově (tedy nejen z češtiny) uspěje jen každý druhý. Což pro ně znamená, že nemají ukončené středoškolské vzdělání.

„Pokud s maturitním vysvědčením jsou spojena pro všechny stejná práva, mají mít i stejné povinnosti. Dát ho někomu za to, že umí násobit, a jinému za to, že umí integrál, nejde,“ komentuje to Jiří Zíka.

„Pokud považujeme za vyhovující systém, který produkuje každý rok tisíce lidí bez jakékoli kvalifikace a který je nákladný, protože platíme za jejich opakované studium, pak je počet propadlíků v pořádku,“ nesouhlasí s ním Tomáš Feřtek.


Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.