Robert Břešťan: Jak stát platí neziskové organizace? V roce 2015 rozdal 16,5 miliardy korun. Největšími příjemci jsou fotbalisté

pondělí 20. března 2017 ·

Podle prezidenta Miloše Zemana jsou neziskové organizace „pijavicemi na státním rozpočtu“. Na vlně kritiky neziskového sektoru či „politických neziskovek“ se vezou i další čeští politici. Robert Břešťan přnáší pro server HlídacíPes.org nový přehled toho, kam skutečně veřejné finance na neziskový sektor v České republice směřují. Přinášíme nekrácený text.

V roce 2015 – za nějž jsou dostupná poslední souhrnná data – neziskové organizace z veřejných peněz získaly 16 miliard 480 milionů korun.

„Z toho 9,77 miliardy šlo ze státního rozpočtu, 2,3 miliardy z rozpočtů krajů a rozpočtu hlavního města Prahy, 3,7 miliardy korun z rozpočtů obcí a 737 milionů ze státních fondů ČR,“ shrnuje rozbor financování nestátních neziskových organizací, jenž každoročně schvaluje vláda.

Meziročně jde o nárůst o více než miliardu korun.
„K výraznému růstu došlo v oblasti Vzdělávání a školské služby, Výzkum a vývoj, Zdravotnictví, Zájmová činnost a rekreace,“ upozorňuje vládní analýza.

Fotbal stále vede

Drtivá většina financí jde do oblasti sociálních věcí, na politiku zaměstnanosti, poté na tělovýchovu, vzdělávání, výzkum a vývoj. Tomu odpovídá fakt, že největšími poskytovateli dotací jsou ministerstvo školství (4,7 miliardy) a ministerstvo práce a sociálních věcí (3,5 miliardy).

Naprostou většinu financí tak na rozdíl od představ prezentovaných obvykle na sociálních sítích nezískávají „politické neziskovky“ či organizace na pomoc uprchlíkům. Z níže uvedené tabulky (údaje v tisících Kč) plyne, že kupříkladu celý obor tělovýchovy získal (jen ze státního rozpočtu za rok 2015) více než 2,5 miliardy korun.

Pro srovnání – do oblasti „péče o pomoc dětem, rodinám a ostatním skupinám obyvatelstva“ směřovaly dotace ve výši 332,6 milionu, „civilní připravenost na krizové stavy, bezpečnost a veřejný pořádek“ stát podpořil sumou necelých 43 milionů korun.Zdroj: databáze kapitol státního rozpočtu

Jedničkou mezi největšími příjemci dotací je jednoznačně fotbal. Jen ze státního rozpočtu dostala Fotbalová asociace za rok 2015 celkem 314 milionů korun, pražský Fotbalový svaz z krajských dotací bral 50 milionů.

„Fotbal je fenomén v počtu lidí, kteří se mu věnují už od dětství. Je v tom tedy i péče o mládež, fotbalový klub máte v každé vesnici,“ argumentovali už vloni – kdy byl stát k fotbalistům také nejštědřejší – na dotaz HlídacíPes.org zástupci Fotbalového svazu.Neziskové organizace a dotace nad 50 milionů za rok 2015Sportovní svazy celkově patří mezi největší příjemce dotací, ve výše uvedené tabulce jich je hned patnáct. Sedmdesát milionů na opravu stadionu například získal od ministerstva školství fotbalový klub FC Slovácko podnikatele Zdeňka Zemka.

Na druhé místo mezi největšími příjemci se s příspěvkem nad 300 milionů korun dostalo sdružení CESNET.

„CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště, prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb,“ představuje se na svých webových stránkách.

Z „klasických“ neziskovek je na pátém místě Člověk v tísni. Ten také dostal za rok 2015 od státu nejvíce dotací: na 68 projektů v souhrnné výši 147,5 milionu korun.

Bez zajímavosti není, že u dotací z krajů a hlavního města Prahy odsunula fotbalisty na druhé místo Arcidiecézní charita Brno. Ta dostala jak největší objem krajských dotací (62 mil. Kč), tak i největší počet dotací (121).


Příjemci krajských (a pražských) dotací nad 10 milionů korun

Zdroj: Databáze rozpočtu krajů a hl. m. Prahy


Dotace dle podpořené oblasti u krajů...

... a u obcí.

Vláda rozbor projednala již počátkem ledna, nová zpráva o financování nevládních neziskových organizací z veřejných peněz za rok 2016 bude k dispozici až na konci tohoto roku.Dle ČSÚ bylo v České republice k 1. lednu 2015 registrováno:

- 82 597 spolků a 24 739 pobočných spolků;
- 2710 obecně prospěšných společností;
- 142 ústavů, 490 nadací;
- 1331 nadačních fondů,
- 232 školských právnických osob zřízených nevládních neziskových organizací (NNO)
- 1000 zájmových sdružení právnických osob
- 4158 církevních právnických osob

Z rozpočtu státu byly poskytnuty dotace 32 nadačním subjektům, 2256 spolkům a 246 pobočným spolkům, 659 obecně prospěšným společnostem, 122 ústavům, 180 účelovým zařízením církví, 26 zájmovým sdružením právnických osob a 132 školským právnickým osobám.

Téměř 16 % objemu dotací ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 10 NNO. Dotace nad 50 mil. Kč ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 29 NNO.


Zdroj: Robert Břešťan: Jak stát platíneziskové organizace? V roce 2015 rozdal 16,5 miliardy korun.Největšími příjemci jsou fotbalisté

2 komentářů:

vstek řekl(a)...
20. března 2017 v 19:35  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Marie Maruška řekl(a)...
21. března 2017 v 11:38  

Dle výroční zprávy získal v roce 2015 Člověk v tísni z českého státního rozpočtu 133 mil. Kč. Ve výroční zprávě AI se píše, že na činnost peníze od vlád nepřijímají, takže asi 0 Kč.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.