Gymnázia versus ministerstvo: Boj o start povinné maturity z matematiky pokračuje

pondělí 20. února 2017 ·

Vláda dnes schválila povinnou maturitu z matematiky pro další maturitní obory. Maturanti ze středních odborných škol tak z matematiky budou maturovat o rok později než studenti gymnázií a lyceí. Bezprostředně poté ovšem zástupci gymnázií oznámili, že gymnázia trvají na tom, aby povinná maturita z matematiky začala pro všechny najednou. Budou to prosazovat do školského zákona, a v případě neúspěchu podala ústavní stížnost. Na toto vyjádření reaguje tisková zpráva minisetrstva školství.


Kateřina Valachová (twitter.com)
„Pokus nabourávat změny financování škol v Senátu přílepkem, a ohrožovat tak jejich start, je šokující. Ústavní stížnost je za stávajícího stavu absurdní. Jde jen o snahu se zviditelnit na problému, který neexistuje. Zájem o víceletá gymnázia neklesne kvůli jednomu roku, nemluvě o tom, že pokud se změní financování regionálního školství, nebude již platit financování na žáka,“ říká Kateřina Valachová a dále k tomu dodává: „O tom, jak jinak přistoupit ke vzdělávání matematiky, jak tomu, co již probíhá, tak tomu, co je připraveno a bude probíhat, budu jednat s učiteli matematiky všech stupňů. Přítomní budou i zástupci z Rakouska a Polska, kde je matematika povinná. Jednání se uskuteční v dubnu a je plánováno dlouhodobě. Pro školství je třeba toho ještě hodně odpracovat. Je to něco, co nikdo nedělal, nikdo to nepostrádal a nikdo o tom nemluvil deset let. Všichni, co chtějí skutečně pracovat na zlepšení, ne lacině politikařit, jsou vítáni.“

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
20. února 2017 13:36  

Gymnázia se bojí odlivu žáků. Že žáci dají přednost před kvalitou snažší cestě k papíru.

Simona CARCY řekl(a)...
20. února 2017 15:55  

Nedomnívám se, pane Vaňku, že by hrozila inflace sochařů nebo flétnových virtuozů.

Zdeněk Nutz řekl(a)...
20. února 2017 20:26  

Více píce republice. Zmar nabourávačům... Máme ještě tolik záslužné práce před sebou. Buďte vítání...

poste.restante řekl(a)...
20. února 2017 21:40  

Vždy jsem prosazoval jednoduchou zásadu:
Pravidla, podle kterých bude žák maturovat by mu měla být jasná už v okamžiku, kdy podává přihlášku na střední školu a v průběhu studia by se neměla měnit.

Objektivně nevidím smysluplný důvod, proč by nástup povinné matematiky měl být postupný pro různé typy škol.

Souhlasím s tím, že to nejspíš žádné zemětřesení nezpůsobí.
Ale to není důvod, ani ospravedlnění.
Myslím, že tohle MŠMT poněkud nezvládlo.
Na druhou stranu se tím ale podařilo odpoutat pozornost od mnohem důležitějších témat.

Samotná snaha některých politiků, kteří se teď "probudili", je směšná.
Ten zákon hlavně neměl být v této podobě ani přijat.
Kde byli tenkrát, když se projednával v Poslanecké sněmovně?

Zdeněk Nutz řekl(a)...
20. února 2017 21:46  

Pravidla, podle kterých bude žák maturovat by mu měla být jasná už v okamžiku, kdy podává přihlášku na střední školu a v průběhu studia by se neměla měnit.

Pod to se podepisuji a tvrdím to už dávno. A podívejte se jaké je skutečnost a nejde zdaleka jen o tu matematiku.

Třeba že se maturuje podle nějakých katalogů požadavků CERMATU a ne podle RVP.... a kecy o tom, že to koresponduje jsou jenom kecy.

Josef Soukal řekl(a)...
20. února 2017 21:53  

A kecy jsou jen kecy.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.