Nový studijní obor: Učitelství českého jazyka a literatury se zaměřením na žáky s odlišným mateřským jazykem

středa 25. ledna 2017 ·

Podle údajů Českého statistického úřadu navštěvovalo ve školním roce 2014/15 české základní školy 16 477 žáků-cizinců a střední školy 8 837 těchto žáků. V současné době se na pedagogických fakultách objevuje téma výuky žáků s odlišným mateřským jazykem sporadicky. Většina pedagogů z praxe se shoduje na tom, že na práci s touto skupinou žáků nebyla během svého studia takřka vůbec připravena. Nově otevíraný obor je proto z hlediska společenských potřeb a školské praxe nanejvýš aktuální.


V převážné většině případů jsou žáci s odlišným mateřským jazykem zařazení do „běžné“ třídy s českými rodilými mluvčími a vytvářejí tak specifickou – jazykově a kulturně heterogenní – skupinu. Práce v takové třídě klade na pedagoga nadstandardní požadavky. Pro úspěšné působení v takové třídě musí učitel disponovat všestrannou profesní kompetencí, a to jak pedagogicko-didaktickou, tak komunikativní, organizační, sociální i osobnostní.

Studijní plán oboru Učitelství českého jazyka a literatury se zaměřením na žáky s odlišným mateřským jazykem je připraven tak, aby studenty v průběhu dvou let systematicky seznámil se všemi oborovými (tj. Jazykovými i literárními) disciplínami, včetně jejich didaktik. Součástí kurikula jsou také předměty pedagogicko-psychologického základu a předměty související s povinnou učitelskou praxí.


Podrobnosti naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.