Kateřina Valachová: Kde není škola, tam není život

úterý 3. ledna 2017 ·

Malotřídky, kam chodí jen děti z prvního stupně a v jedné třídě se učí více ročníků, tvoří třetinu ze všech základních škol v Česku. Jak v nich s dětmi pracovat, se přitom většina studentů pedagogiky pořádně nedozví. Obvykle se o nich přednášející zmíní jen krátce. Výuka různě starých žáků v jedné třídě je přitom výrazně jiná než na klasické devítiletce.


ZŠ Nemyčeves
„Všechno stojí na precizní přípravě. Než dám dohromady hodinu pro tři ročníky, aby se zabavili všichni, zabere to i půl dne,“ vysvětluje Miloš Novotný, ředitel školy v Nemyčevsi u Jičína a zároveň učitel v první třídě.

Děti jsou zvyklé učit se navzájem, třeťáci prvňákům pomohou například s nastavením cvičení na tabletu nebo jim zkontrolují jednoduché úlohy. Téměř nevyrušují, když se někomu něco povede, ostatní děti mu spontánně zatleskají. „V malotřídce můžete děti lépe vychovávat, je s nimi snazší práce. Když něco nechápou, máte víc času jim to pořádně vysvětlit,“ říká učitelka 4. a 5. třídy Jana Zelená.

Náklady na takovou školu jsou větší než na ty klasické. Dotují je obce jako jejich zřizovatelé; malotřídka je často jediný způsob, jak v obci udržet mladé rodiny. Finanční situaci malotřídek by měla změnit reforma financování škol, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna. „Malotřídky si rozhodně polepší. Škola je v obci důležitá, kde není škola, tam není život,“ slibuje ministryně školství Kateřina Valachová.Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.