Kateřina Valachová: Je dobře, že „pamlsková vyhláška“ vznikla, ale není to podstata věci. Podstata věci je podpora školních jídelen.

úterý 17. ledna 2017 ·

Ministerstvo školství připravilo soubor opatření ke zlepšení školního stravování a výchově ke zdravému životnímu stylu žáků. Patří sem podpora školních jídelen, metodické materiály ke zkvalitnění stravování nebo vzdělávací program zaměřený na pohyb a výživu. „Pamlskovou vyhlášku beru jako symbol politiky ministerstva. Je dobře, že vznikla, ale není to podstata věci. Pravá podstata věci je podpora školních jídelen,“ řekla v této souvislosti ministryně Kateřina Valachová.


Ministerstvo připravilo návrh novely vyhlášky o školním stravování, která stanovuje minimální počet pracovníků jídelen a rozšiřuje okruh odborníků pro nastavení dietního stravování ve škole. Vyhláška má také omezit vybírání záloh na stravné na maximálně jeden měsíc předem, díky čemuž bude školní stravování dostupnější pro děti z chudých rodin, které nemohou zaplatit zálohy na více měsíců dopředu. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Kvůli rostoucímu počtu dětí se zdravotními problémy také vyhláška od roku 2015 upravuje možnost dietního stravování ve školních jídelnách.

MŠMT také v loňském roce vydalo metodiku, která stanoví parametry kvality školního stravování. S ohledem na zvyšující se požadavky na odbornost pracovníků jídelen také MŠMT ve spolupráci s MPSV připravuje návrh na zlepšení platového zařazení pracovníků jídelen.

S výchovou ke zdravému životnímu stylu pomáhají školám i výstupy programu Pohyb a výživa. Jejich součástí jsou materiály pro učitele, žáky i jejich rodiče.


Celý text tiskové zprávy naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.