Mužů je ve školách málo, dosáhnou ale na vyšší funkci i plat

úterý 17. ledna 2017 ·

Muži v českých školách tvoří jen necelou pětinu učitelského sboru. Podle statistik však mají větší šanci stanout ve vedení školy. Vedle toho dosahují v takové pozici až o šest tisíc korun vyššího platu než kolegyně v managementu školy. Ukázaly to propočty, které si deník Právo vyžádal od ministerstev financí a školství.


Markéta Seidlová (skolskeodbory.cz)
V prvním pololetí roku 2016 tvořil při přepočtu na plné úvazky podíl mužů 18,6 procenta. Mezi řídícími pracovníky je zastoupení mužů mnohem vyšší, konkrétně 30,2 procenta. Jejich plat se navíc významně liší od mezd kolegyň v řídících funkcích.

Zatímco žena si v managementu školy přijde v průměru na 39 173 korun hrubého měsíčně, muž na 45 250. Rozdíl svědčí o tom, že v případě mužů se častěji jedná o pozici ředitele, zatímco ženy jsou spíš zástupkyně.

Zastoupení mužů v jednotlivých stupních vzdělávání se značně liší. Vždy ale platí, že muži si vydělají i díky odměnám víc než ženy. Někde o pár korun, jinde o stovky; v průměru však berou muži 27 450 měsíčně, tedy o 420 korun víc než ženy.

Muži coby učitelé zřejmě podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové nejsou zvýhodňováni kvůli tomu, že by to s dětmi lépe uměli, ale spíš proto, že školám chybí. „Už jsem se také setkala s tím, že ředitel dal učiteli dvakrát větší ohodnocení než učitelce se stejnou aprobací jen proto, aby učitel ve škole zůstal,“ uvedla Seidlová.Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

3 komentářů:

BP řekl(a)...
17. ledna 2017 19:35  

Muž je přece živitel rodiny (i když živí jen sám sebe)!

mirek vaněk řekl(a)...
18. ledna 2017 6:57  

Kdyby školské odbory byly co k čemu, byla by mzda učitelů srovnatelná se mzdou ostatních vysokoškoláků a bylo by i víc mužů ve školách.

slávek miloslav řekl(a)...
18. ledna 2017 14:23  

objev století :-) mužů je všech oborech výchovy a vzdělávání tak malé množství, že je tato oblast v podstatě přefeminizovaná s neblahými a trvalými následky na mužskou populaci už celé generace což se jednoduše ignoruje jako nepodstatné a neřešitelné k vzhledem platům ve školství....Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.