MF DNES: Inkluze je na dohled. Na Svitavsku míří do škol desítky milionů z Evropské unie

středa 14. září 2016 ·

Na Svitavsku míří do základních škol desítky milionů korun z Evropské unie na to, aby se na takzvanou inkluzi připravily. Do škol přímo ve Svitavách půjde 35 milionů, téměř 73 milionů korun na tři roky získala na podobný projekt pro školy ve městě a okolních obcích i Litomyšl. Prostředků je dost, ale snadné to nebude, popisuje dnešní vydání deníku MF DNES.

Peníze mohou odstranit nedostatek odborníků a asistentů pro postižené děti, klíčové je ale pro inkluzi, tedy zařazování všech dětí do běžné školy, získat učitele a rodiče.

Každá ze škol dostane peníze na pomůcky, budou akce pro rodiče, workshopy i zajištěna možnost doučování. Děti s postižením ale do tříd podle ředitelky lačnovské základní školy Radky Renzové ještě nepřijdou. „Inkluze, to neznamená integraci jednoho žáka do třídy, jde o změnu přístupu, má dopad na celé společenství, nejen na všechny děti, rodiče, i učitele, měla by se změnit atmosféra školy,“ uvedla Renzová.

Ta připouští, že učitelé jsou ze změn trochu vyděšení. „Máme tři roky na to, je přesvědčit, že to je správná věc. Jsou peníze, možnosti, lidé, pomůcky odborníci, kteří tomu rozumí, a na konci by mělo být spokojené dítě a spokojený učitel,“ dodala Renzová.


Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES (Kraj Pardubický)

6 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
14. září 2016 v 9:17  

1. Takže děti z celé republiky budou jezdit na Svitavsko?
2. Inkluze je projekt? Jakou bude mít "udržovací dobu"?
3. Neměl by peníze do škol poslat na všechno výše uvedené stát automaticky pro všechny, když do toho všechny, hlava nehlava, natlačil?

mirek vaněk řekl(a)...
14. září 2016 v 11:01  

Takže nic nového. Inkluzi jsme uzákonili a nařídili a teď konečně máme peníze(na Svitavsku) se na ni připravit.
Ať žije pokrok. Znovu v zemi, kde včera znamená zítra.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
14. září 2016 v 12:04  

"Peníze mohou odstranit nedostatek odborníků a asistentů"

jen po krátkou dobu přílivové vlny z OPVVV. Co dál?

Jana Karvaiová řekl(a)...
14. září 2016 v 13:43  

Rovnice je dle mého názoru jednoduchá.
Stát vydal zákon, kde se hovoří o nárokovosti. Z toho vyplývá, že vše by měl hradit rozpočet státu. Různé fondy ,granty apod. by měly být pouhou třešničkou na dortu, na nějaké nadstandarty.
Naprosto jednoznačné a napadnutelné i z hlediska soudu.

Eva Adamová řekl(a)...
14. září 2016 v 15:18  

Pane Sotoláři, Vy nevíte, co následuje po přílivu? Je to prosté, odliv.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
14. září 2016 v 19:55  

U nás se říká, že po hodech je srač.a.

Odliv nebude to přesné vyjádření :-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.