Školský zákon se musí změnit, shodují se starostky a starostové z celé republiky

pátek 20. května 2016 ·

Města a obce požadují, aby se z novely školského zákona vypustila povinnost samospráv zajistit předškolní vzdělávání už pro dvouleté děti. Samosprávy na rozšíření mateřských škol nemají jisté peníze, nejsou s to odhadnout, kolika dětí by se mělo týkat a kromě toho ani není jasné, jak by se v budoucnu zařízení využila, když demografická křivka klesá. Odstranit z právního předpisu by se mělo také zavedení spádovosti. Nebylo by totiž fair jak pro města a obce, které si mateřské školky pro své obyvatel zajistily, tak pro rodiče, kteří si často hledají školku v místě, kam jezdí za prací. To jsou některé z požadavků starostek a starostů, které zazněly na Radě Svazu měst a obcí ČR. Nejvyšší orgán sdružení, které hájí samosprávy, jednal v pátek 6. května ve Škrdlovicích.

"Emotivní vyjádření vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na prezidentské veto v souvislosti se školským zákonem mě překvapilo. A velmi zamrzelo. Nařídit povinnost bez předchozího projednání a zajištění financování, jak resort školství zamýšlel, je nepřijatelný způsob jednání se samosprávami," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Překvapení a nesouhlas se školských zákonem opětovně vyjádřili starostky a starostové z celé České republiky na Radě Svazu. A jednomyslně se shodli, že takové jednání MŠMT odmítají, požadují změnu školského zákona a apelují na poslance, aby právní předpis přijali teprve po potřebných úpravách."

V usnesení, které jednomyslně přijala Rada, stojí:

„Svaz měst a obcí České republiky zásadně odmítá vyjádření MŠMT, že lživě informoval prezidenta republiky ve věci novely školského zákona a trvá na tom, že obavy sdělené prezidentovi se zakládají na jednoznačně doložitelných argumentech.

Svaz žádá Poslaneckou sněmovnu, aby při opětovném hlasování novelu školského zákona vrácenou prezidentem republiky s ohledem na její zásadní nevypořádané rozpory nepodpořila.

Svaz vyzývá MŠMT, případně Parlament České republiky, k předložení novely školského zákona v podobě, která bude respektovat oprávněné zájmy územní samosprávy a žádá, aby byla před předložením se Svazem projednána.“

Připomínky k novele školského zákona a poslaneckému přílepku, který stanovoval nárokovost předškolního vzdělávání pro dvouleté děti, Svaz měst a obcí ČR nejdříve řešil s MŠMT. To je však nevyslyšelo, normu předložilo a dostala se tak až k prezidentovi. Miloš Zeman naštěstí shledal zásadní připomínky Svazu jako důvodné a novelu školského zákona vetoval. Více zde.

Rada Svazu se zabývala také zákonem o odpadech či vodním zákonem. Tyto právní předpisy, které jsou nyní v legislativním procesu, mimo jiné počítají se zvýšením poplatků za odpad i za vodu. Pokud se neupraví, mohou nabourat sociální smír v České republice. Problematické je podle samospráv i rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Není totiž rozumné do nefunkčního systému kontrol, kdy města a obce už dnes kontroluje celá řada subjektů a dochází k různým často - jak potvrzují soudy - nesprávným závěrům, přidat další kontrolní orgán a teprve poté systém opravovat. Rozšíření pravomocí NKÚ se věnoval i speciální seminář, který se nedávno uskutečnil v Senátu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.