Česká studentka bodovala na Intel ISEF, „olympiádě“ vědeckých talentů ve Phoenixu

úterý 17. května 2016 ·

Při slavnostním vyhlašování oceněných prací na největší vědecké soutěži Intel ISEF určené pro středoškoláky získal pódiové umístění projekt jednoho z českých reprezentantů. Barbora Čechová vybojovala v americkém Phoenixu v konkurenci vědeckých talentů z celého světa čtvrté místo v oboru biochemie za projekt studia jednoho z lidských proteinů. Hlavní cenu Gordona E. Moorea dotovanou 75 tisíci dolarů obdržel osmnáctiletý kanadský student Austin Wang za vývoj mikrobiálních palivových článků, jež přeměňují organický odpad na elektřinu.


„Helikáza Rothmund-Thomsonova syndromu a její DNA vazebné preference“ – tak zní název projektu studentky Barbory Čechové, za který si odváží čtvrté místo z celosvětového finále soutěže Intel ISEF 2016. Biochemie byla jednou z dvaadvaceti kategorií, ve kterých soutěžilo více než 1700 středoškolských studentů ze 77 zemí. Při dnešním slavnostním vyhlášení vítězů v arizonském Phoenixu Barbora Čechová z Brna uspěla nejlépe z české výpravy, kterou tvořilo celkem sedm mladých vědců.

Na počátku projektu maturantky gymnázia Matyáše Lercha v Brně stála snaha pochopit, jak na molekulární úrovni vzniká rakovina. Přes Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu se dostala k práci v Laboratoři rekombinace a opravy DNA z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Ve své práci se zabývám studiem jednoho z lidských proteinů – RECQ4, který má také název Helikáza Rothmund-Thomsonova syndromu. Pomocí biochemických experimentů se snažím odhalit jeho přesnou funkci v lidském organismu,“ říká Barbora Čechová. Pokud tento protein nefunguje tak jak má, projevuje se u člověka syndrom charakterizovaný kosterními defekty či predispozicemi k rakovině. Její výsledky by mohly být prvním krůčkem k pochopení podstaty syndromu a výhledově i k jeho úspěšné léčbě. Zkoumaný protein má velký potenciál v antirakovinné terapii. Na Intel ISEF 2016 bude Barbora soutěžit v kategorii biochemie a po návratu ji čeká, stejně jako všechny ostatní české reprezentanty, maturita. Hlásí se ke studiu medicíny, protože by chtěla být u toho, jak vědecké objevy pomáhají léčit lidské nemoci.

„Dostat se na Intel ISEF byl můj největší sen už dlouho a nikdy jsem si nemyslela, že se mi splní. Je neuvěřitelné, že se tolik chytrých lidí z různých koutů světa sejde na jednom místě s mnoha nápady jak zlepšit svět a objevit neobjevené. Konkurence ale bude určitě veliká, proto beru jako úspěch už to, že na Intel ISEF mohu jet,“ uváděla před cestou s tím, že výhru by oslavila s kamarády a pak se zase vrátila ke své práci v laboratoři.

Největší celosvětová soutěž v oboru vědy a techniky určená pro studenty středních škol, již od roku 1950 organizuje Společnost pro vědu a veřejnost a Intel je jejím hlavním partnerem od roku 1997, představuje pro setkávání dorůstající vědecké elity ideální platformu. „Například mezinárodní porotu tvořilo více než 1000 vědeckých špiček včetně několika držitelů Nobelových cen. Do 419 národních a regionálních soutěží se v 77 zemích světa zapojuje přes sedm milionů studentů, z nichž vzejde skutečná špička, proto už jen postup do světového finále je obrovský úspěch. Autoři vítězných projektů a jejich školy letos obdrží finanční prémie v souhrnu přesahující částku 95 milionů korun, kromě toho jakékoli pódiové umístění otevírá dveře ke studiu těch nejprestižnějších univerzit,“ říká Pavel Svoboda ze společnosti Intel, který je za Intel ISEF odpovědný.

Osmnáctiletý mikrobiolog vyvinul palivové články, jež přeměňují organický odpad na elektřinu

Společnost Intel a Společnost pro vědu a veřejnost dnes také dekorovaly hlavní vítěze - nejvyšší ocenění si z Intel ISEF 2016 veze osmnáctiletý Han Jie (Austin) Wang z kanadského Vancouveru. Cenu Gordona Moorea spojenou s odměnou ve výši 75 000 dolarů převzal za vývoj mikrobiálních palivových článků (microbial fuel cells - MFCs), které účinněji přeměňují organický odpad na elektřinu. Teenagerovi Wangovi se podařilo identifikovat specifické geny v geneticky zdokonalené bakterii E. coli. Díky jeho objevu tak lze vytvářet významně vice elektřiny než ve stávajících MFC články. Přitom náklady jsou srovnatelné se solární energií, což, jak se autor domnívá, umožní jeho řešení nabízet komerčně.

Cenu Nadace Intel pro mladé vědce, která je určena druhému až třetímu v celkovém pořadí, získal teprve patnáctiletý Syamantak Payra z Friendswoodu v Texasu za nízkonákladovou kolenovou výztuhu, jež s podporou zabudované elektroniky umožní člověku s oslabenou nohou chodit přirozeným způsobem. Druhou nositelkou této ceny spojené s odměnou 50 000 dolarů je sedmnáctiletá Kathy Liu ze Salt Lake City v Utahu, jež vyvinula alternativní baterii s podstatně vyšší výdrží a bezpečností než jsou stávající modely. Dobíjecí baterie od Liu je menší a lehčí - a ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi užívanými v letadlech či mobilních telefonech je navíc zcela bez rizika vznícení.

Ročník 2016 Intel ISEF představil vice než 1 700 mladých středoškolských studentů. Přibližně 600 studentů získalo ceny a stipendia za inovativní výzkum, včetně 22 vítězů jednotlivých kategorií. Každý z nich získal prémii 5 000 dolarů. Nadace společnosti Intel rovněž uděluje cenu 1 000 dolarů jejich škole a soutěži, již reprezentují.

Více o finále Intel ISEF 2016, české účasti a projektech českých studentů najdete v článku na technologickém blogu Intel iQ:

Na „olympiádu“ vědeckých talentů Intel ISEF 2016 jede sedm českých středoškolákůhttp://iq.intel.cz/na-olympiadu-vedeckych-talentu-intel-isef-2016-jede-sedm-ceskych-stredoskolaku/?_topic=science

Barbora Čechová http://iq.intel.cz/chci-pochopit-jak-na-molekularni-urovni-vznika-rakovina/

Matěj Hlaváč, Jakub Červinka http://iq.intel.cz/nasli-jsme-zpusob-jak-levne-simulovat-prostredi-rakovinneho-nadoru

Lukáš Janecký http://iq.intel.cz/z-laborky-primo-do-ameriky/

Tereza Kadlecová http://iq.intel.cz/panelaky-nebourat-aneb-moje-cesta-ke-zdravemu-bydleni/?_topic=education

Renata Štaffová http://iq.intel.cz/zkoumam-jak-zpomalit-starnuti-rostlin/

Kateřina Valentová http://iq.intel.cz/intel-isef-bude-zlaty-hreb-meho-stredoskolskeho-vedatorstvi/

3 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...
18. května 2016 v 6:22  

Moc blahopřeju a držím palce v dalším výzkumu a samozřejmě i životě.
Je potěšující, že se na ČŠ objeví články, které mají nějaký význam.

Unknown řekl(a)...
18. května 2016 v 12:41  

Blahopřeji všem našim studentům, kteří se zúčastnili této prestižní vědecké soutěže.
Takoví mladí lidé jsou naší největší nadějí do budoucnosti!

Nicka Pytlik řekl(a)...
18. května 2016 v 13:54  

Takoví mladí lidé jsou naší největší nadějí do budoucnosti!

Nadějí naší, jako lidstva, bezesporu. Nadějí Česka jsou ale ti mladí lidé, kteří nás v budoucnu dokáží uživit.

V každé případě zvolejme společně s hvězdným a nezapomenutelným Karolom Polákom:
'Bodaj by sme mali viac takých Kokotov!'

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.