MŠMT přijalo další opatření ohledně plnění Rozsudku D. H.

pondělí 25. ledna 2016 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předložilo vládě zprávu o plnění Akčního plánu pro výkon rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní proti ČR.


Předkládaný Akční plán včetně zprávy o plnění rozsudku byl projednán v březnu loňského roku na zasedání Výboru ministrů Rady Evropy. Výbor ocenil zejména novelu školského zákona, která zavádí důležitou změnu v oblasti společného vzdělávání, a to novou formou podpůrných opatření. Další zpráva k plnění rozsudku včetně statistických údajů ohledně vzdělávání romských žáků bude Výboru ministrů předložena v únoru 2016.

„Těší mě, že opatření, která děláme v rámci naplňování rozsudku, ale také obecně v oblasti společného vzdělávání, hodnotila paní eurokomisařka Jourová při našem posledním setkání jako kroky dobrým směrem. Věřím, že je to dobrý signál i pro Výbor ministrů Rady Evropy,“ řekla k opatřením k rozsudku ministryně školství Kateřina Valachová.

Akční plán k výkonu rozsudku obsahuje tato klíčová opatření:


  • Legislativní podpora vzdělávání romských žáků – novela školského zákona posílí inkluzivní prostředí ve školách
  • Zefektivnění činnosti školských poradenských zařízení – zavádějí se nové diagnostické nástroje do praxe, zpřesňuje se diagnostika
  • Vytvoření supervizních mechanismů v oblasti diagnostiky a poradenských zařízení – novelou školského zákona se zavádí revizní pracoviště v oblasti diagnostiky, kterým bude ostatní přímo řízená organizace MŠMT Národní ústav pro vzdělávání (NÚV), posílena bude role ČŠI
  • Od 1. září 2015 byly zpřístupněny přípravné třídy pro všechny děti, nejen pro sociálně znevýhodněné, jak tomu bylo doposud, další novela školského zákona počítá od září 2017 se zavedením povinného posledního ročníku předškolního vzdělávání v mateřské škole, prosazuje se princip již předškolního společného vzdělávání
  • Zrušena bude příloha RVP ZV pro žáky s lehkým mentálním postižením (LMP), vzdělávací oblast pro žáky s LMP bude upravena v rámci běžného vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
  • Novela vyhlášky o dokumentaci škol zavedla povinnost vést evidenci žáků vzdělávaných podle RVP ZV s přílohou LMP a informací, zda jsou tito žáci integrování skupinově nebo individuálně, v této návaznosti šetří ČŠI každoročně situaci ve školách, a to se zvláštním zřetelem k romským žákům, z posledního šetření vyplývá, že počet žáků vzdělávaných podle přílohy LMP mírně klesá
  • Konzultace a zpětná vazba od zainteresovaných subjektů – Stálé fórum nevládních organizací k otázce rovných příležitostí ve vzdělávání – v roce 2015 se uskutečnily tři kulaté stoly, kde byla představena novela školského zákona (§16) a záměr nově upraveného RVP ZV, připomínkován byl Akční plán inkluzivního vzdělávání na období 2016-2018

18 komentářů:

jir řekl(a)...
25. ledna 2016 v 17:36  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
jir řekl(a)...
25. ledna 2016 v 17:38  

Myslím, že se vlk nažere a koza zdechne. Zůstávám v němém úžasu stát s otevřenou hubou, co je dneska všechno možný...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
25. ledna 2016 v 17:45  

Žádné ideály společného vzdělávání. Humbuk. Jen plnění ostudného rozsudku.

Jana Karvaiová řekl(a)...
25. ledna 2016 v 17:57  

Zrušena bude příloha RVP ZV pro žáky s lehkým mentálním postižením (LMP), vzdělávací oblast pro žáky s LMP bude upravena v rámci běžného vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
◾Novela vyhlášky o dokumentaci škol zavedla povinnost vést evidenci žáků vzdělávaných podle RVP ZV s přílohou LMP a informací, zda jsou tito žáci integrování skupinově nebo individuálně, v této návaznosti šetří ČŠI každoročně situaci ve školách, a to se zvláštním zřetelem k romským žákům, z posledního šetření vyplývá, že počet žáků vzdělávaných podle přílohy LMP mírně klesá
.............................................................................
AHA A PAK ŽE INKLUZE!!!!!???!!!
A dále se bude pokračovat v prasárnách: kontrola kdo je a není rom
-evidence žáků, kteří se zůstanou vzdělávat
podle RVP LMP. PROČ?????????
Jsou to podlidi, že je musí někdo kontrolovat? Hnus, hnus ,hnus.
Co na to Tajnej?

Jana Karvaiová řekl(a)...
25. ledna 2016 v 19:06  

ˇJeste by bylo velmi zajimave prinest clanek o tom,jestli ti,kteri se soudili si dodelali vvzdelani.Jestlize tvrdili, ze byli do zvlastnich skol zarazeni jen podle sve etnicity(tudis s normalnim intelektem) pak jim nic nebranilo se dovzdelat.Prilezitosti je az hanba.Dohleda tohle nekdo?

Simona CARCY řekl(a)...
25. ledna 2016 v 20:11  

Nevim, proc se rozcilujete! Ted, kdyz nas pochvalila sama eurokomisarka Joudová!

Miloslav Novotný řekl(a)...
25. ledna 2016 v 21:12  

Jak se dalo čekat, o tzv. rozsudku se konečně začíná hovořit otevřenou řečí. Nemělo by však zůstat jen u řečí. Žaloba byla podána na zásah do práva konkrétních osob. Stranou ponechávám, vychází-li tzv. rozsudek vůbec ze zjištěné a prokázané podstaty. V každém případě rozsudek může být pouze ke zhojení bezpráví vůči žalobci. Ani tento soud nemůže ukládat žalovanému víc, než nápravu konkrétní právní skutečnosti. Interpretace tzv. rozsudku do formy jakéhosi „závazku ČR“, jak o tom plácají dotacemi a fondy podplacení i(nk)luzionisti, je právní paskvil a zištný podvod. Soud není zákonodárce. Žádný soud, i kdyby si říkal třeba Evropský s velkým na začátku, nemůže právo nahrazovat svými představami o něm. Může pouze dané právo naplnit. Naše zákony byly a jsou v souladu s Listinou základních práv a svobod. Ve Finsku možná také, to nevím, a ani bych to sem netahal. Takže, paní Valachová, pod stůl patří komplet všechno, co kolem toho tzv. rozsudku česká školská pátá kolona napáchala. Jiná otázka je, jestli v tom taky nejedete. V každém případě, o rušení nějakých příloh vašimi podzákonnými opatřeními nemůže být řeči. Nemáte k tomu mandát. Je to svévole. Zištná. Zlovolná.

Eva Adamová řekl(a)...
25. ledna 2016 v 21:21  

Nejpěknější na tom je, jak na sebe tou chvalořečí ti nahoře hezky prolátli, že celý ten humbuk kolem inkluze je jen a jen kvůli tomu nešťastnému rozsudku. Oni to samozřejmě všichni zainteresovaní dávno tušili, ale takhle oficiálně se o tom ještě nehovořilo.

Unknown řekl(a)...
25. ledna 2016 v 21:32  

Je možné,že kvůli jednomu podivnému rozsudku chtějí zlikvidovat naše 150 let budované speciální školství?

Janek Wagner řekl(a)...
25. ledna 2016 v 21:35  

To už padlo v PSP v projevu Chládka při projednávání novely školského zákona.

tyrjir řekl(a)...
25. ledna 2016 v 23:07  

Já tedy také koukám, jak čerstvě vyoraná myš... Udivuje mě, že ten hazard s osudem ZŠ byl předurčen zřejmě už za ministra Chládka. Pokud je to nesvéprávný EuroHujerismus, uvidíme, jestli kraje a obce pomohou paní ministryní říci Metelesku Blesku. J.Týř

Jana Karvaiová řekl(a)...
26. ledna 2016 v 6:19  

Vše bylo určeno a zveřejněno , když Agentura pro sociální začlěňování vydala svoji STrategii........ Je tam vše, od rušení RVP pro LMP až po rušení praktických škol.Jen se muselo postupně přijít na to, jak to udělat, aby se jako nezrušily, ale zrušily. A stále mě napadá jen jedno slovo - HNUS.
Psala jsem o tom před několika lety už i do Eduinu a byla jsem za xenofoba a rasistu.Zvláště paní Lánská se nade mnou rozhořčovala,cože jsem to za "člověka", že se opovažuji vyslovovat takovéto spekulace.Jenže dnes nemám žádný pocit satisfakce. Mám stále stejný pocit příšerné bezmoci, že ve školství má hlavní slovo politika a děti nikoho nezajímají.tuto myšlenku také opakuji stále dokola a stále a stále se mi potvrzuje.

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 11:12  

Hrůza domýšlet.
V zemi, kterou se její politici sprostě opovažují nazývat demokratickým a právním státem, platí jiná pravidla pro tzv. Romy a jiná pro ostatní občany. (Je jedno pro koho horší a pro koho lepší, hrůza je v tom, že JINÁ.) Paradoxně se to děje na základě mezinárodní dohody a rozsudku jí zřízeného soudu, ohánějících se univerzálními lidskými právy. A k dovršení všeho to, kdo je Rom a kdo není (proto výše píšu "tzv."), si osobuje právo v podstatě zcela svévolně určovat jakási neuchopitelná množina bohorovných úředníků.

poste.restante řekl(a)...
26. ledna 2016 v 11:31  

Což takhle zažalovat evropský soud pro lidská práva?

jir řekl(a)...
26. ledna 2016 v 11:31  

Lidé dobří ten rozsudek je z 13. listopadu 2007 !!!

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 11:51  

Ten rozsudek je skoro 10 let starý a týkal se 18 Romů a ne několika tisíc českých dětí s mentálním postižením. Přesto se s ním stále straší.....

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 18:15  

Sami si pohnojme a sami si to pochvalme..

Miloslav Novotný řekl(a)...
26. ledna 2016 v 21:09  

Nezoufejte, tzv. rozsudek je skutečně právní paskvil a zvůle. Kašlete na něj. Ať si ministra napíše do hlášení, co chce nebo co jí nadiktují. Tam, kde to šlo uskutečnit a kde byla dobrá vůle všech zúčastněných (ne navedených krafalů), byla u nás smysluplná inkluze dávno před eduínem, a je i dnes. Moje máma, vesnická elementaristka, provozovala inkluzi už v padesátých letech devatenáct set.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.