Prohlášení META, o.p.s. a UNHCR ke kampani Hello Czech Republic

pondělí 25. ledna 2016 ·

META, o.p.s. se společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Praze důrazně ohrazuje proti zavádějícím informacím k výukovým a metodickým materiálům Hello Czech Republic, které uvedla TV Nova i vybraná internetová média.


UNHCR v květnu 2015 začalo spolupracovat s META, o.p.s. na adaptaci švédských metodických a výukových materiálů pro pedagogy, které jim mohou poskytnout pomoc při práci s tématy uprchlictví, identity, stereotypů, migrace, integrace atd. Na adaptaci metodiky pro české prostředí spolupracovalo 26 pedagogů základních a středních škol, kteří aktivity zkoušeli se svými žáky. Součástí materiálů je komiks, film (oba založené na příbězích skutečných uprchlíků) a metodická příručka, která obsahuje 13 aktivit, prostřednictvím kterých mohou pedagogové s výše uvedenými tématy v třídních kolektivech pracovat. Zdůrazňujeme, že materiály se nesnaží pedagogům ani žákům podsouvat jakýkoliv názor na danou problematiku, pouze nabízí metodické nástroje pro vedení bezpečné diskuze.

Ve středu 20. ledna 2016 proběhla veřejná prezentace materiálů. V souvislosti s touto prezentací se v Televizních novinách TV Nova a několika dalších médiích objevily nepravdivé, poplašné a zavádějící informace vztahující se ke kampani Hello Czech Republic, vůči nimž se META i UNHCR důrazně ohrazují:

  1. Jedna ze 13 aktivit s názvem Útěk do Peacestánu, na jejímž začátku je v jedné větě navozena situace, kdy jsou všichni obyvatelé nuceni opustit Českou republiku z důvodu jaderné havárie, byla v reportáži TV Nova prezentována naprosto zkresleně. To, že byla reportáž uvedena záběrem atomového hřibu, považujeme za účelové s cílem vyvolat v divácích strach. Aktivita není postavena na strachu z jaderné havárie, jak je prezentováno v reportáži, ale na úvahách o české kultuře a společnosti, jejímiž zástupci žáci jsou, dále na přemýšlení o integraci a možnosti podívat se na migraci z jiného úhlu pohledu.
  2. Zároveň je nutné se ohradit proti vyznění reportáže, resp. článkům některých internetových médií, v tom smyslu, že metodické materiály budou nyní povinné či dokonce došlo ke změně osnov (které ovšem již několik let neexistují). Jak uvedla v reportáži TV Nova vedoucí kanceláře UNHCR v Praze Petra Levrincová, bude na pedagozích, zda je ve své praxi využijí či ne. Nutno podotknout, že témata, která jsou v metodice obsažená, jsou již nyní součástí rámcového vzdělávacího programu, s nimiž musí každý učitel pracovat. Materiály jsou pedagogy oceňovány zejména pro jejich využití při debatách o současné migrační krizi. Tomuto tématu se ve školách nelze vyhnout a materiály, které by umožnily tyto diskuze řídit, resp. dát jim nějaký bezpečný rámec, doposud, s jedinou výjimkou, neexistovaly.

Způsob, jakým některá média informují o materiálech, jejichž hlavním cílem je pomoci pedagogům při diskuzích s jejich žáky na aktuální téma, považujeme za manipulativní, znepokojující a záměrně vyvolávající strach. Žádáme média o nešíření zbytečné paniky, která v tomto případě není na místě.

Mgr. Zuzana Vodňanská
ředitelka, META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů

Mgr. Petra Levrincová LL.M., Ph.D.
vedoucí kanceláře, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

2 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
25. ledna 2016 16:12  

No to je dobrý: Jak uvedla v reportáži TV Nova vedoucí kanceláře UNHCR v Praze Petra Levrincová, bude na pedagozích, zda je ve své praxi využijí či ne....

Takže META o.p.s. vyrobila pod patronací UNHCR paskvil, který po reakcích na veřejnou prezentaci umanutě obhajuje včetně toho, že vynaložené prostředky jednoduše s pokrčením ramen vedoucí kanceláře odmázne, protože z jejích peněz se to nedělalo, ale z nějakého fondu, kterému je zatraceně u výfuku, jestli se produkt bude používat či nikoli.

Inkluze a migrace jsou ideoví sourozenci s vrozenou dědičnou vadou a spousta žen v čele různých neziskovek nebo komisí a jeden Dinestbier jim k tomu tleskají a pokoušejí se nakazit iracionálními dogmaty ty, kteří si ponechali trochu zdravého rozumu do zásoby.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
27. ledna 2016 0:31  

http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-politici-se-potrebuji-naucit-paretovo-pravidlo-pg3-/p_zahranici.aspx?c=A160125_225329_p_zahranici_wagČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.