Jak odhalit současnou propagandu? Člověk v tísni připravil pro učitele sadu k mediálnímu vzdělávání

středa 11. listopadu 2015 ·

Vzdělávací sada se zaměřuje na téma současné ruské propagandy, která míří i do České republiky. Jednotlivé lekce hledají odpovědi na otázky, co je jejím cílem, jaké používá nástroje a jak ji odhalit. Sada je prakticky využitelná a dostupná on-line, učitelům pomůže při výuce mediální gramotnosti. Veřejnost je zvána na debatu k tématu ve čtvrtek 12. listopadu.

„Posilování mediální gramotnosti mladých lidí se věnujeme řadu let. Kvůli masivní ruské propagandě, které jsme vystaveni i my v České republice, jsme se rozhodli naše stávající tematické okruhy mediálního vzdělávání rozšířit právě o současnou propagandu řízenou z Kremlu,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. V Česku totiž působí mimo jiné řada webů, které ruskou propagandu šíří.

Vzdělávací sada je pro pedagogy dostupná on-line na portálu jsns.cz. Obsahuje celkem pět lekcí. Každá lekce zahrnuje video (např. ukázku propagandistického filmu, reportáž k tématu, krátký dokument atd.) a k němu jsou připravené výukové aktivity a informační materiály ve formě otázek a odpovědí, rejstříku pojmů, tipů, jak nenaletět na internetu nebo ukázek propagandistických „lahůdek“. Výukové aktivity jsou na míru zpracované přípravy do hodin, takže je pedagogové mohou prakticky využít. Jsou navrženy tak, aby vedly studenty k tomu, aby přistupovali k informacím kriticky, poznali nástroje, kterými média zpracovávají informace, dokázali rozpoznat neseriózní zdroje.

„Lekce jsou především pro středoškolské pedagogy a měli by jim pomoci učit žáky kriticky posuzovat mediální sdělení. Vzhledem k tomu, že takto ucelený materiál zřejmě nemají učitelé v současné době k dispozici, očekáváme velký zájem z jejich strany,“ říká Strachota.

Koncepci sestavil Karel Strachota a na přípravě sady se podíleli dále Ludmila Součková z Jednoho světa na školách a renomovaní novináři a odborníci – Ondřej Soukup, Josef Pazderka, Ondřej Kundra, Jan Urban nebo Jaroslav Valůch. Všechny výukové aktivity důkladně otestovali ve třídách sami pedagogové a připojili k nim své postřehy a doporučení.

Ve čtvrtek 12. listopadu pořádá Jeden svět na školách školení pro učitele a následně debatu pro veřejnost Současná ruská propaganda. Školení se koná od 9 do 17 hodin v Goethe institutu v Praze (o své případné účasti prosím informujte Lenku Havlíčkovou, kontakty viz níže). Debata začíná v 19 hodin v Domě ABF (Václavské nám. 833/31, Praha 1) a jako hosté vystoupí Ondřej Soukup, Ondřej Kundra a Jan Urban.

Vzdělávací sada zahrnuje tyto snímky (+ doprovodné materiály):

Dostupné on-line na www.jsns.cz/cz/lessons/4/_soucasna_ruska_propaganda.html?theme=82

Krym, návrat do vlasti / Andrej Kondrašov / Rusko / 2015

Velitel lidové domobrany na Krymu se v předvečer ruské anexe Krymu postavil do čela ruských dobrovolníků a chystal se obsadit zdejší největší letiště Simferopol. S využitím hrané rekonstrukce vzpomíná na dramatické setkání s ozbrojenými příslušníky ukrajinské bezpečnostní služby a na radost nad příchodem ruských vojáků. Přítomnost ruských jednotek na Krymu přitom prezident Putin ještě na jaře 2014 veřejně popíral. Ukázka z ruského pečlivě inscenovaného snímku s kýčovitě vlasteneckou atmosférou ukazuje, kolik – často až absurdních – podob může mít filmová propaganda.

Svět podle Russia Today / Misja Pekel / Nizozemsko / 2015

V roce 2005 zahájila svou činnost televizní zpravodajská stanice Russia Today. Jejím proklamovaným cílem bylo ukázat divákům na celém světě ruský pohled na aktuální události. V současné době se jedná o nejsledovanější zpravodajský kanál na YouTube s více než miliardou zhlédnutí a 700 miliony potencionálních diváků. Znepokojivý dokument režiséra Misji Pekela důkladně analyzuje způsob manipulace s informacemi této televize především v souvislosti s havárií malajsijského letadla na východě Ukrajiny, která v roce 2014 rozpoutala válku mezi západními a ruskými médii.

Ruská propaganda v Česku / Jan Turek / Česká republika / 2015

Zkušený novinář Ondřej Soukup se již více než dvacet let věnuje Rusku a zemím bývalého SSSR. S využitím ukázek z televizního zpravodajství i článků z nejrůznějších webových stránek vysvětluje, jakým způsobem pracuje ruská propaganda. Ať už jde o informování ohledně sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou, či cestu amerického vojenského konvoje přes naše území, vždy je nutné položit si tři základní otázky: Kdo je autorem zprávy? Jak je zpráva podána? A o jaké se opírá zdroje?

Rusko-ukrajinská informační válka / Josef Pazderka / Česká republika / 2015

Reportáž zpravodaje České televize Josefa Pazderky se zabývá podobami ruské propagandy v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ruská vláda investuje do propagandy stamiliony dolarů a neštítí se ani vyloženě lživých informací, jako v případě, kdy prezentovala syrského uprchlíka jako ukrajinského chlapce, který měl být zraněn na letišti v Doněcku. Členové ukrajinského nevládního projektu StopFake evidují desítky podobných případů lživého televizního zpravodajství, jejichž cílem je vytvořit v divákovi emocionální bariéry, po kterých už není žádný dialog možný.

U nás pomáhali taky / Karel Strachota / Česká republika / 2015

Když v srpnu 1968 vtrhla sovětská vojska do Československa, byli jsme zoufalí, zděšení, a současně odhodlaní k odporu. O okupaci se rozhodlo v Moskvě a jejím hlavním smyslem byla snaha sovětského impéria udržet pod kontrolou zemi, u níž hrozilo, že se vydá vlastní svobodnou cestou. Přáli jsme si tehdy, aby nás svět neopustil. Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, vychází ze stejné imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami. Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům a následnou rezignaci celé společnosti. Na závěr přináší paralelu se situací na Krymu v roce 2014.

21 komentářů:

PP řekl(a)...
11. listopadu 2015 11:34  

Osm hodin vymývárny mozku, zadarmo. Nebo z našich daní, ukradených americkou zkorumpovanou společností? Co tak věnovat se denně stovkám lží v ČT? Nebo tisícovkám ve vládě a parlamentu? Tady jste opravdu ustřelili. Cpát politiku do dětí. A nejlépe od předškolního POVINNÉHO ročníku. Kam se hrabou komunisti, i Goebels byl proti tomu patlal.

Unknown řekl(a)...
11. listopadu 2015 12:20  

Nabídka je to pro všestranné seznámení s principy a vlastnostmi propagandy sice po všech stránkách chudá, ale když je to zadarmo... Koneckonců, komplementární ukázky učitel sežene víc než snadno, stačí takřka namátkově pustit zpravodajství, publicistiku či vystoupení politiků v našich veřejnoprávních médiích, a nějak to souhrnně okomentovat též jistě zvládne.

tyrjir řekl(a)...
11. listopadu 2015 12:55  

Další sada bude v rámci vyváženosti o tupé Multi-Kulti Propagandě?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
11. listopadu 2015 13:29  

Hluboké zklamání. Tak primitivní jednostrannost! Nebo bude pokračování o západní a prozápadní propagandě?

Unknown řekl(a)...
11. listopadu 2015 13:55  

„Posilování mediální gramotnosti mladých lidí se věnujeme řadu let. Kvůli masivní ruské propagandě, které jsme vystaveni i my v České republice, jsme se rozhodli naše stávající tematické okruhy mediálního vzdělávání rozšířit právě o současnou propagandu řízenou z Kremlu,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. V Česku totiž působí mimo jiné řada webů, které ruskou propagandu šíří."

Zatím jsem nezaznamenala, že bych byla vystavována ruské propagandě, natož pak masivní. Propagandě Člověka v tísni, to ano, tu jsem zaznamenala,ta bývá masivní.

Dejte dětem pokoj, nepleťte jim hlavy a nechte je v klidu učit, to potřebují pro život ze všeho nejvíc.

Unknown řekl(a)...
11. listopadu 2015 14:33  

a co se tak pokusit říct si tak už jednou pravdu,nejdřív sami sobě....

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
11. listopadu 2015 15:04  

Dobrá propaganda běží i kolem imigrantů (ale na tu asi člověk v tísni neupozorní, to se jim nehodí do krámu). Z nás se dělají trubky rasistické a xenofobní, Maďarům se nasazuje psí hlava a HLE - Německo začne imigranty vracet do země, kde vstoupili na hranice EU.

To je prdel.

Simona CARCY řekl(a)...
11. listopadu 2015 17:13  

Asi si Nemci pustli video od Cloveka v tisni...

Josef Soukal řekl(a)...
11. listopadu 2015 21:41  

Když už jsme u jednostranného obrazu světa, připojím odkaz na jeden pozitivní příklad: http://denikreferendum.cz/clanek/21645-otevreny-dopis-muslimskemu-svetu-od-abdennoura-bidara

PP řekl(a)...
11. listopadu 2015 22:58  

O totální vyčerpanosti českých učitelů, kteří musí udělat vše jiné, tudíž byrokracii a až pak se mohou možná chvilku věnovat dětem, o jejich úmorné a "na pokraji" práci svědčí i fakt, že je nechává celkem chladnými následující fakta. Nikdo se nestará o snížení byrokratické zátěže, odstranění nesmyslů Valachové, zabránění zrůdnostem Šabatové, které chce u nás rodinám brát děti bez předchozího varování na vychování. Pro učitele se peníze nenajdou, ovšem pro ně, které sem česká propaganda s americkým dolarem pro neziskovky v zádech propaguje, se najdou: každý migrant nás stojí 60.800,-Kč měsíčně.
Вот маги, наши политики!

PP řekl(a)...
12. listopadu 2015 9:53  

Co třeba v rámci boje s ruskou propagandou použít toto. Připadne mi to jako opravdová, lživá a účelová propaganda. Nikde na světě přece nemůžou být politici takoví tupci...

tyrjir řekl(a)...
12. listopadu 2015 11:24  

Tady jsou, myslím, další výživné Příklady pro boj s propagandou EU Žabařů v tísni:

http://byznys.lidovky.cz/nemecti-politici-chteji-naridit-umistovani-uprchliku-do-prazdnych-bytu-1or-/firmy-trhy.aspx?c=A150821_094554_firmy-trhy_pave

http://zpravy.idnes.cz/rakousko-nemecko-dachau-fritzl-uprchlici-f14-/zahranicni.aspx?c=A150923_162856_zahranicni_aha

http://ekonomika.idnes.cz/evropska-komise-chce-preskladat-unijni-rozpocet-f63-/eko-zahranicni.aspx?c=A150925_141624_eko-zahranicni_map1

Obávám se, aby se ty mnohdy nesmyslně utrácené EU dotace nakonec nestaly mocenským nástrojem, jak Česko donutit k protiprávnímu přijetí zodpovědnosti za, myslím, zjevné, Českem nezaviněné, chyby EU.

Česká vláda má, myslím, o čem přemýšlet.

J. Týř

tyrjir řekl(a)...
12. listopadu 2015 12:51  

Ne vždycky v saku ryba, také někdy žába.
Staré české přísloví

Jiri Janecek řekl(a)...
12. listopadu 2015 15:54  

"Hluboké zklamání. Tak primitivní jednostrannost! Nebo bude pokračování o západní a prozápadní propagandě?"

Ja myslim, ze v te sade je zaroven i level A++, jehoz podstatou je odhalit prave tu prozapadni propagandu ve vystupech Urbana, Pazderky ci Strachoty.

I kdyz se obavam, ze pro decka na zakladce je to prilis tezke...

PS: Bylo by dobre trochu pozmenit i vyuku magnetismu a jasne detem rict, ze severni pol je ten spravny a jizni je ten spatny. Demonstrovat by se to mohlo pokusem s tycovym magnetem v ruce, pomoci ktereho bychom "honili" kulaty magnet po pracovnim stole (oba s klasicky barevne odlisenymi poly)... Taky by se mohlo detem ukazat, ze v pripade prepolovani magnetu v ruce, se ten na stole zacne chovat opacne; pokud ho vsak take otocime (takze pri pohledu zeshora nebude cerveny, ale treba modry), tak se system chova vicemene stejne jako predtim...

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
12. listopadu 2015 17:25  

"S ohledem na aktuální požadavky současného světa považuje Česká školní inspekce za čím dál důležitější vzdělávání o globálních tématech. Ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni proto bude letos zjišťovat, jak si ve školách s tímto úkolem poradili. Na dnešní konferenci s názvem Rozumíme současnému světu? to řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys."

To skoro tak dokonalé jako ta mafiánská rodina z Kmotra, která vlastnila firmu na nákladní dopravu a zároveň firmu na opravu silnic.

Nicka Pytlik řekl(a)...
12. listopadu 2015 18:21  

považuje Česká školní inspekce za čím dál důležitější...

A helemese. Ministerstvo školství vyhlašuje na každý rok nějaké vzdělávací priority?
Mám letos přihlédnout spíš k vektorové grafice, nebo spíš ke rekurzivnímu volání procedur?
Jako kdyby se nám tu rýsovalo nějaké další spasitelství české vzdělanosti...

Josef Soukal řekl(a)...
12. listopadu 2015 18:38  

Na spolupráci ČŠI s Člověkem v tísni jsem velmi zvědav. Předpokládám, že se bude odehrávat za výrazného podílu státních peněz a že školy to odskáčou přinejmenším časem, který budou muset těmhle inspekčním blbostem věnovat. Jen bychom si měli vyjasnit, co bude prioritou - zda imperialismus ruský, nebo americký, popř. čínský, islámský...
Co takhle systémové příčiny chudoby v obrovských částech světa, nedůvěryhodnost velkých nadnárodních korporací či bank?

Nicka Pytlik řekl(a)...
12. listopadu 2015 18:46  

Jen jestli už není načase iniciovat založení vládní ziskové organizace Učitel v tísni.

tyrjir řekl(a)...
12. listopadu 2015 18:46  

MINISTRYNĚ VALACHOVÁ NA PRACOVNÍ NÁVŠTĚVĚ V CHICAGU
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová
Praha, 12. listopadu 2015 – Ministryně školství Kateřina Valachová spolu s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Prosem a náměstkyní sekce pro legislativu a strategii Danou Prudíkovou odletěli dnes na čtyřdenní pracovní návštěvu Chicaga. Delegace se zde zúčastní oslav 150. výročí založení Amerického Sokola.
Viz http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/ministryne-valachova-na-pracovni-navsteve-v-chicagu


ad 15.54: Až se česká delegace vrátí z Chicaga, určitě, myslím, panu hlavnímu inspektorovi vysvětlí, co znamenají pojmy globus, globální a co znamená nezávislost ČŠI. J. Týř

Unknown řekl(a)...
13. listopadu 2015 8:36  

Tak tohle je ta největší prasárna jakou jsem od Ministerstva školství zatím zažil !!!
Člověk v tísni bude našim středoškolákům vymejvat mozky unijně-americkou propagandou o ruské propagandě k ukrajinskému problému !!

Za to si lidi platí drahé školné na soukr.školách?...Proto dávají své ratolesti do škol zřizovaných státem?
Upozorňuji všechny zřizovatele škol..Že jakmile někdo přijde s touto a nebo podobnou jednostrannou a nevyvážennou blbostí za mojim synem (a nebo v budoucnu vnoučaty)...Okamžitě odhlašuji své dítě ze školního zařízení a podávám žalobu na školu za politickou činnost.
Školství má zůstat apolitické.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
14. listopadu 2015 13:37  

Ukázka:
http://zpravy.idnes.cz/komentar-lubose-palaty-k-utokum-v-parizi-fpg-/zahranicni.aspx?c=A151114_095028_zahranicni_neh

Než zrušili diskusi na prvních deseti místech byly názory, které nesouhlasily s autorem.

Teď tam není nic, leda onen ujetý článek.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.