22. 4.: Seminář Volba základní školy z pohledu rodičů a škol

pátek 10. dubna 2015 ·

Volba školy patří k důležitým mechanismům, jimiž se snaží některé země zvýšit kvalitu vzdělávání, a současně má nemalý vliv na spravedlivost ve vzdělávání. Faktory podmiňující volbu školy i její dopady jsou poměrně dobře popsány na úrovni středního vzdělávání, ale u základního vzdělávání jim dosud nebyla věnovaná velká pozornost.


Na semináři vystoupí Mgr. Jaroslava Simonová a RNDr. Dominik Dvořák, Ph.D. z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání PedF UK Praha. Seminář se koná ve středu 22. dubna od 14 do 15:30 na Pedagogické fakultě UK Praha, M. Rettigové 4, učebna R216 (2. patro).

Budou prezentovány výsledky dvou kvalitativních šetření. První z nich se zabývalo analýzou způsobu, jakým rodiče vybírají školu pro své dítě, a faktorů, které ovlivňují jejich přemýšlení a rozhodování. Představíme rovněž typologii rodičů zohledňující tendence, které utvářejí jejich postoje k volbě školy. Druhé šetření představuje opakovaný kvalitativní výzkum pěti českých základních škol, které byly již objektem vícečetné případové studie provedené v letech 2007–2008. Jsme tak schopni dokumentovat proměny škol v delším časovém horizontu. Ukazuje se, že právě kvazitržní síly (rodičovský výběr školy) jsou klíčovým mechanismem proměny jednotlivých škol. Upozorníme na některé nezamýšlené efekty, jež přináší národní vzdělávací politika i působení nadnárodních vlivů. V diskusi bude mj. otevřena otázka potřeby nového přístupu ke konceptualizaci autonomie škol na pozadí zkušeností s procesy tranzice.

V případě zájmu prosím potvrďte svou účast na jaroslava.simonova@pedf.cuni.cz

Seminář je pořádán v rámci řešení projektu UNCE 204001/2012 (Univerzitní výzkumná centra Univerzity Karlovy v Praze)

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.