Přečtěte si: Jen jediný překlep možná zabránil uzavření kauzy hidžáb

pondělí 10. listopadu 2014 ·

Kauze zákazu nošení muslimských šátků na pražské Střední zdravotnické škole v ulici Ruská se již potřetí věnovaly Učitelské noviny. Je tomu jednak proto, že zjistili ještě nezveřejněné závažné skutečnosti, jednak se tento spor nepřímo dotýká každé školy v naší zemi, potažmo celé společnosti.


Z článku Lukáše Doubravy v Učitelských novinách vybíráme:

A. Šabatová dále navrhla ředitelce přijmout jiné znění, které bylo publikováno jako součást její (nyní již zveřejněné) oficiální zprávy: Žák je povinen řídit se pravidly společenského chování a jednání. Ve škole žák nemůže užívat pokrývku hlavy, vyjma případů, kdy je pokrývka hlavy projevem náboženského přesvědčení či víry, ke které se žák hlásí, nebo kdy je odůvodněna zdravotním stavem žáka.

V dopise ombudsmance z konce srpna ředitelka Kohoutová k navrhovanému textu změny doslova poznamenává: Tento text je v souladu s právními předpisy VOP. Jde však o to, jak bude využitelný v dobré praxi. Že dojde k oboustranné dohodě, nelze předjímat. Domnívám se, že by tato oblast měla být ošetřena pregnantně právním předpisem nebo podzákonnou normou. Právní předpisy by měly být jasné, srozumitelné a využitelné v praxi. Při obdobném dohadování by mohlo dojít opět k situacím, které se budou řešit obdobně komplikovaně jako tato. K tomu I. Kohoutová ještě dodává: „Když se se studentkami dohodnu na nošení určitého typu šátku, jak zajistit, aby své slovo dodržely – dnes přijdou v hidžábu, zítra v nikábu a pozítří v burce…“ …

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.