Ministr školství podporuje „Evropský týden programování a informatického myšlení“ a vyhlašuje soutěž pro třídy

pátek 3. října 2014 ·

Zkoušíte programovat? Hledáte informace o tom, jaké existují on-line  vzdělávací programy, akce a kroužky, a další nástroje, které umožňují jednoduchou formou představit žákům i rodičům hlubší principy informatiky? Právě pro vás je určena celoevropská kampaň CODE WEEK (Evropský týden programování ayinformatického myšlení), která má za cíl motivovat učitele, žáky i rodiče k zájmu o tvořivé využívání digitálních technologií a také o výuku nástrojů a programů, které podporují informatické myšlení. Kampaň vrcholí v týdnu od 11. do 17. října 2014.

„Výpočetní technika dnes provází člověka doslova na každém kroku. Schopnost ovládat počítač je dnes již standardem a rozšiřování znalostí v tomto oboru je pro každého přínosem. I proto jsem se rozhodl celoevropskou kampaň Code Week podpořit a odstartovat tuto kampaň v České republice symbolicky z twitterového účtu ministerstva školství,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a dodává: „Chci podporovat technické vzdělávání a technické směry v zaměstnanosti. Aby byla naše země konkurenceschopná, bude potřebovat lidi, kteří budou vytvářet nástroje a technologie přinášející nová řešení. Potřebujeme tedy rozvíjet informatické myšlení u každého žáka.“

Informace o kampani i související soutěži naleznete zde: codeweek.jsi.cz/twitter-codeeu-msmt

MŠMT chce rozvíjet povědomí o otevřených vzdělávacích zdrojích vhodných k samostudiu, a to nejen k programování a nejen na základních a středních školách. Tento přístup je v souladu s připravovanou Strategií digitálního vzdělávání, která bude vládě přeložena ke schválení v tomto roce

V České republice pomáhá kampaň organizovat Jednota školských informatiků společně s Národním centrem bezpečnějšího internetu, tradiční soutěží rozvíjející informatické myšlení Bobřík informatiky a organizátory Junior Internetu. Ke kampani se může přidat kdokoliv, kdo během podzimu 2014 uspořádá konkrétní akci nebo kampaň podporující myšlenky Code Week. Jako podporu zapojení různým organizacím sestavila Jednota školských informatiků sadu zdrojů, které lze bez náročné přípravy uplatnit pro úvodní seznámení s programováním a informatikou. Aktivity pokrývají různou úroveň náročnosti i různá témata.
  • Nejjednodušší je zkusit si zvlášť připravenou mimosoutěžní sadu úloh z Bobříka informatiky
    (samotná soutěž se letos bude konat 10. až 14. listopadu, www.ibobr.cz).
  • Programovat mohou na přiměřené úrovni i nejmladší žáci. Nástroje jako Baltík, Scratch, Imagine Logo, Alice, Game Maker, Tynker a mnoho dalších minimalizují obvyklé technické překážky. Děti jsou pak k dalšímu zkoumání informatiky motivovány atraktivními výsledky vlastní práce.
  • Náročnější zájemci mohou třeba pomocí Gamemakeru či Scratche naprogramovat vlastní hru.
V rámci kampaně se 16. října uskuteční také setkání mladých vývojářů, které organizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu (www.codeweek.cz). S registrací akcí a jejich propagací zájemcům pomůže její český ambasador, Daniel Lessner (daniel.lessner@jsi.cz), http://codeweek.jsi.cz).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.