Dokumentární filmy mohou ve výuce nově používat učitelé cizích jazyků a přírodních věd

pátek 3. října 2014 ·

Audiovizuální vzdělávací portál jsns.cz pro pedagogy a žáky jsme rozšířili o nové tematické okruhy a ke stávajícím společenskovědním a dějinným jsme nově zařadili také filmy a výukové materiály pro jazykáře a učitele biologie, chemie a matematiky. Učitelé těchto předmětů, jejichž látka je mnohdy pro žáky náročná na memorování, tak mohou nyní využívat atraktivní formy on-line výuky, která je mladým lidem blízká.


„Od samého začátku jsme počítali s tím, že portál budeme tematicky rozšiřovat a že bude sloužit jako platforma pro audiovizuální materiály, využitelné ve vzdělávání a připravené i dalšími organizacemi,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Společně s Mezinárodním festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) jsme vytvořili dvě nové výukové AV lekce k přírodovědným oborům – biologii a chemii, přičemž jednu z nich mohou využívat i učitelé matematiky: film Mozek a Alkohol se zabývá chemickým působením alkoholu na lidský mozek, dokument Síla mozku: Od neuronů k sítím pak fungováním mozku obecně. „Filmové zpracování velmi nápaditě propojuje téma s životní zkušeností a žákům tak pomáhá lépe porozumět abstraktním pojmům z oblasti přírodních věd, jakými jsou např. neuron či synapse. Pokud se AV lekce v praxi osvědčí, rádi bychom tematický okruh přírodních věd společně s Jedním světem na školách rozšiřovali i nadále,“ uvádí Ondřej Sabol, koordinátor projektu AFO do škol.

Pro učitele cizích jazyků (zatím angličtiny a němčiny) jsou připraveny filmy: Giraffe in the Rain a Meatrix. Mladší žáci ve věku od 8 do 14 let si nejen procvičí gramatiku a zlepší svoje komunikační dovednosti v cizím jazyce, ale také se atraktivní animovanou formou seznámí s důvody migrace a životem imigrantů a s podmínkami, v nichž žijí zvířata v průmyslových velkochovech.

Web jsns.cz je praktickým pomocníkem pro učitele v situacích, kdy seznamují žáky se závažnými nebo citlivými tématy v oblasti současného světa a novodobé historie. Portál prohlubuje znalosti žáků a zároveň zvyšuje jejich kompetence v oblasti lidských práv, rozvojových témat, občanské angažovanosti, sociální problematiky, mediálního vzdělávání, životního prostředí a moderních československých dějin.

Základem portálu jsou tzv. audiovizuální lekce koncipované jako hotové výukové balíčky. Každý z nich obsahuje dokumentární film a přehledně zpracované aktivity do hodin společně s dalšími důležitými informacemi a odkazy k danému tématu. Učitelům pak systém rozšířeného vyhledávání pomáhá s výběrem vhodné lekce podle tématu, délky filmu nebo věku žáků.

Audiovizuální portál pomáhá v implementaci průřezových témat ve výuce a je snadno využitelný a široce dostupný pro učitele ve chvíli, kdy jej potřebují. Výukové materiály jsou dostupné on-line a lze si je stáhnout. Učitelé a žáci mohou tedy s obsahem pracovat nejenom na hodinách, ale například v rámci domácí přípravy.

„Oceňuji širokou nabídku dokumentárních filmů i možnost využít nabízené aktivity. Vyučujícím to velmi šetří čas. Portál jsns.cz je také drahocenným zdrojem filmů, které běžně nejsou učitelům k dispozici. Skvělá je i délka filmů, vhodná pro použití při jedné vyučovací hodině“, hodnotí web učitelka dějepisu, občanské výchovy a českého jazyka Michaela Křživáčkové ze ZŠ Petřiny – sever.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.