Přečtěte si: Roční praktické stáže pro absolventy učitelského studia

sobota 20. září 2014 ·

Prezident americké Národní rady pro odborné standardy výuky R. Thorpe v článku pro Phi Delta Kappan porovnává odbornou přípravu lékařů a učitelů a navrhuje zavedení roční praktické stáže pro absolventy čtyřletého učitelského studia.

Autor uvádí, že absolventi medicíny jsou po čtyřech letech studia, které zahrnuje i krátkodobé praktické stáže, povinni strávit v nemocnicích další tři až sedm let praxí ve spolupráci se zkušenými praktiky a pod jejich dohledem. Teprve po absolvování této praktické stáže (residency) mohou pracovat samostatně. Praktické stáže mají pro budoucí lékaře následující přínos:
  1. mají možnost uplatnit svou přípravu a vědomosti v různých situacích, v návaznosti na další specializované odborníky, v celé šíři své profese, 
  2. pracují v týmech, sdílejí zkušenosti a učí se navzájem, 
  3. po ukončení prvního roku stáže sami pomáhají školit další mladší účastníky. 
Autor poukazuje na paralely s učitelskou profesí:
  1. budoucí učitelé musí umět uplatnit své znalosti a dovednosti v různých situacích, každý žák je jedinečný stejně jako každý pacient, 
  2. spolupráce učitelů ve školách je obecně nedostatečná a přitom velmi žádoucí a společná stáž pomáhá účastníkům přijmout spolupráci jako návyk pro další práci, 
  3. předávání poznatků a zkušeností a vysvětlování látky je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se stát skutečným odborníkem. 
Autor předkládá model jednoleté praktické stáže pro budoucí učitele – absolventy čtyřletého bakalářského učitelského studia. Ten by naplnil první dva uvedené cíle. Pro cíl předávání zkušeností by byl model v budoucnu dále rozšířen. Jeho zavedení by přispělo ke zkvalitnění výuky i ke zvýšení prestiže učitelské profese. Úvahy zahrnují otázky finanční, otázky akreditace rezidenčních škol i případné uznání úspěšně dokončené stáže jako ekvivalentu magisterského studia.


Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.