Přečtěte si: Je možnost volby školy a soutěžení škol o žáky přínosné a pro koho?

neděle 21. září 2014 ·

Zpravodaj PISA in Focus 42 se soustředí na otázku, zda je možnost volby školy a soutěžení škol o žáky přínosné a pro koho. Na základě šetření PISA 2012 – dotazníků a výsledků testů z matematiky – uvádí, že výsledky žáků v matematice v různých vzdělávacích systémech jsou obdobné pro školy, které si rodiče mohou zvolit, i pro školy, kde tato možnost neexistuje.

Při srovnání výzkumníci brali v úvahu i sociálně ekonomické zázemí žáků. Z analýzy dotazníků vyplynulo, že dobře finančně situovaní rodiče kladou při volbě školy větší důraz na kvalitu výuky, zatímco chudší rodiče hledí především na finanční podmínky, včetně nutnosti dojíždění (ve všech zkoumaných zemích kromě Jižní Koreje). Možnost výběru školy tak přispívá ke zvětšování sociálně ekonomických nerovností ve společnosti a snižuje míru sociální inkluze. V současné době je ve většině zkoumaných zemí více než 50 % žáků ve školách s možností volby.

Zdroj: OECD Education Today

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.