Přečtěte si: Děvčata mají lepší výsledky než chlapci ve všech předmětech včetně matematiky a přírodních věd

pondělí 29. září 2014 ·

Studie kanadských psychologů z University of New Brunswick přináší výsledky metaanalýzy 369 studií věnovaných školním výsledkům více než miliónu děvčat a chlapců po celém světě. Zjištění uvádí, že děvčata mají lepší výsledky než chlapci ve všech předmětech včetně matematiky a přírodních věd, které byly vždy pokládány za doménu chlapců.


Další studie ukazují, že děvčata předčí chlapce v dovednosti sebekontroly, disciplíny a schopnosti soustředit se už v mateřské škole. Tato výhoda přetrvává až do střední školy a současná školní výuka a hodnocení zvýhodňuje ty, kteří zvládají tyto dovednosti. Podle dalších odborníků lze sledovat odlišný přístup chlapců a děvčat k učení: děvčata se zaměřují více na zvládnutí látky, zatímco chlapci se soustředí na výsledek, například výkon u zkoušky nebo v testu. Tento rozdíl se projevil např. v Ellis Middle School (2. stupeň ZŠ) ve státě Minnesota: žáci, kteří dobře pracovali ve třídě, nebyli úspěšní v testech, a naopak ti, kteří v práci ve třídě nevynikali, měli v testech výborné výsledky. Učitelé následně upravili systém hodnocení a dávali žákům dvě známky – jednu za „life skills“ (dovednosti pro život) a druhou za znalosti. Pro chlapce může být prospěšný i trénink studijních návyků a sebeřízení.

Zdroj: TheAtlantic.com

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.